שינון משפר את הזכרון של מבוגרים

מחקר חדש מציע למבוגרים שבינינו דרך פשוטה להלחם באיבוד זכרון: שינון. החוקרים מצאו כי קשישים העוברים תקופה אינטנסיבית של לימוד באמצעות שינון שבעקבותיה תקופת רגיעה בעלת משך זמן זהה באורכו לתקופת השינון משפרים את הזכרון ואת יכולת ההזכרות במילים ושמות.
מספר דר גונתן מקנולטי, מאוניברסיטת דבלין שבאירלנד, שהוביל את המחקר: לא ראינו שיפור מידי לאחר תקופת השינון האינטנסיבי, אך לאחר ששה שבועות של רגיעה מצאנו כי ביצועי הזכרון וההזכרות של משתתפי המחקר השתפרו וניצפו שינויים מטבוליים במוחם.
כאשר אנשים מזדקנים, הם מתחילים, לעיתים קרובות, לחוות שכחנות וקשיים בלמידת חומר חדש. כ- 40% מבני 60 שנים ומעלה סובלים מקשיי זכרון כאלה או אחרים. הירידה בזכרון הקשורה בגיל נגרמת, קרוב לודאי, בגלל התמעטות תאי מוח ושינויים בכימיה של המוח. החוקרים מאירלנד בחנו איך תירגול תפיסתי חוזר ונישנה משפיע על הזכרון ועל ההזכרות ומהי השפעתו על תאי המוח הקשורים לזכרון.
במחקר השתתפו 24 מתנדבים בני 55 עד 70. המתנדבים עסקו במשך 6 שבועות בשינון אינטנסיבי של מאמרים בעיתון או שירים בעלי 500 מילים, ולאחר מכן נחו מלימודים במשך 6 שבועות נוספים.
המתנדבים עברו שורה ארוכה של מבחני זכרון לפני ואחרי תקופת השינון ומוחם נסרק באמצעות הדמיית תהודה מגנטית מיוחדת (MRS) ששימשה למדידת רמות של חומרים במוח הקשורים לתהליכי זכרון.
בסוף תקופת השינון לא ניצפו שינויים ברמות החומרים במוח או בביצועי הזכרון וההזכרות, אך לאחר תקופת הרגיעה כל המתנדבים חוו שיפור בזכרון המילולי, הם היו מסוגלים טוב יותר לזכור ולחזור על סיפורים קצרים, על רשימות מילים ולהזכר באירועים שהתחוללו קודם לכן באותו היום או באותו השבוע. לשינויים התנהגותיים אלה היה מתאם לשינויים הכימיים שזהו באמצעות ההדמיה באזור במוח הנקרא היפוקמפוס שקשור ליכולת הזכרון.
מסכם דר מקנולטי: שלא כמו מחקרים אחרים על זכרון, שכללו שיטות אימון זכרון מיוחדות, שינון היא פעילות יומיומית שכל אחד יכול לבצע. המוח הוא כמו שריר שיש לאמן אותו במהלך שנות הפרישה מעבודה כאמצעי הגנה מפני שיטיון (סניליות), קשיי הזכרות ואיבוד זכרון.
עוד על זכרון

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.