מחקר חדש מגלה: תינוקות לאימהות שנטלו תרופות אנטי דכאוניות במהלך ההריון חווים תסמיני גמילה מן התרופות.
במחקר שהתפרסם בכתב העת לרפואת ילדים ובני נוער נמצא כי כשליש מן הילדים שאימותיהם נטלו תרופות נוגדות דכאון במהלך ההריון, לקו בתסמונת מולדת של הפסקת שימוש בתרופות לדכאון. התסמינים האופייניים היו בכי צורמני, רעידות ובעיות שינה.
כרבע מן הנשים עלולות לפתח מחלה דכאונית במהלך חייהן. עקות ההריון מחמירות, לעיתים, את מצבן ומגבירות את הצורך בטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי הנפוץ הן תרופות אנטי דכאוניות מסוג SSRIs המסוגלות לעבור דרך השליה.
החוקרת רחל לוינסון-קסטיאל וצוותה מבית החולים שניידר בפתח-תקוה בחנו 120 תינוקות. 60 מן האימהות נטלו תרופות אנטי דכאוניות במשך זמן ממושך, כולל גם השליש האחרון להריון. תינוקותיהן ו- 60 תינוקות נוספים שלא נחשפו לתרופות, נבדקו כשעתיים לאחר הלידה ולאחר מכן במרווחי זמן קבועים בכדי לאתר תסמיני יציאה מהשפעת התרופות נוגדות הדכאון.
30% מן התינוקות (18 תינוקות) שאימותיהם נטלו תרופות נוגדות דכאון פיתחו את התסמונת, כאשר בשמונה מקרים היתה התסמונת חמורה.
החוקרת וצוותה אומרים כי יש להביא את ממצאיהם לתשומת ליבם ולידיעתם של רשויות הבריאות והאימהות.
מכיוון שטיפול דכאון בעת הריון עלול לסכן גם את הילודים, יש להעריך מחדש את הסיכון מול התועלת בהמשך הטיפול בדכאון בתרופות מסוג SSRIs . יש לעקוב אחר התינוקות שנחשפו לתרופות ובמיוחד אחר אלה שפיתחו תסמונת חמורה. מסכמת החוקרת רחל לוינסון-קסטיאל.
החוקרים מציעים כי נשים הנוטלות תרופות אנטי דכאוניות במהלך ההריון תשתמשנה במינונים קטנים ככל האפשר.
אולי יעניין אותך...
זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל
זקפה רפה 2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …