מצבם של סובלים מפריצת דיסק משתפר עם או בלי ניתוח

חולים שלקו בפריצת דיסק בעמוד השידרה ועברו ניתוח או טיפול אחר שאינו ניתוחי, הראו רמות דומות של שיפור בכאב במרוצת זמן של שנתיים, כך נמצא במחקר אקראי שפורסם בכתב העת הרפואי היוקרתי JAMA.
ניתוח להסרת דיסק שפרץ, במלואו או בחלקו, הוא הליך ניתוחי שכיח המתבצע בארהב בקרב אנשים שלקו בכאב גב תחתון המוקרן לגפיים. ברוב המקרים זהו הליך נבחר (אלקטיבי) לשם השגת הקלה מהירה.
בחומר הרקע של המחקר נמסר כי פריצת דיסק (יציאת סחוס הנמצא בין חוליות עמוד השידרה) מתגלה בעת הדמיות ממוחשבות מבלי שקיימים תסמינים והמצב הוא הפיך (כלומר הדיסק שב למקומו) מבלי להזדקק לניתוח.
בעוד שבארהב שכיחותם של הניתוחים גבוהה, בשאר חלקי העולם ממעטים לבצעם, ולכן נערך המחקר שבא לבדוק את יעילותם של הניתוחים בהשוואה לטיפולים אחרים לאורך זמן כדי לקבוע מהו הטיפול האופטימלי.
דר גיימס ווינסטין וצוותו, מבית הספר לרפואה באוניברסיטת דורטמות, בחרו 472 מטופלים מ- 11 מרפאות גב ברחבי ארהב. כל המטופלים היו מועמדים לניתוח, והדמיה ממוחשבת אכן הראתה פריצת דיסק שהיתה מלווה בהקרנת כאב מעמוד השידרה לרגליים במשך 6 שבועות לפחות. כמחצית מן המשתתפים עברו ניתוח בעמוד השידרה והמחצית השניה קיבלה טיפולי פסיותרפיה, תירגול גופני בבית ומשככי כאבים. כל משתתפי המחקר נבדקו לאחר 6 שבועות, לאחר 3 חודשים, לאחר 6 חודשים, לאחר שנה ולאחר שנתיים.
מסכם דר ווינסטין: המשתתפים בשתי קבוצות הטיפול השתפרו באופן ניכר במשך השנתיים. ההבדל בשיפור היה, באופן עיקבי, לטובת הקבוצה שעברה ניתוח, אך לא היתה לו משמעות סטטיסטית מובהקת. מסקנתנו היא שניתן לשפר את מצבם של הסובלים מפריצת דיסק עם או בלי ניתוח באופן כמעט זהה.
עוד על כאבי גב

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.