למעשנים יש סיכון גדול יותר מלא מעשנים ללקות באוסטיאו-ארטריטיס (מחלה ניוונית השוחקת את הסחוסים, בעיקר במפרקים נושאי משקל כמו הברכיים). שחיקת הסחוסים בברכיים היא הגורם המוביל במוגבלות בתנועה בקרב קשישים.
במחקר, שהתפרסם בכתב העת למחלות ראומטיות, עקבו החוקרים, במשך 30 חודשים, אחר 159 גברים שלקו בדלקת מפרקים בברכיים. 12% מהנבדקים היו מעשנים שעישנו כ- 20 סיגריות בממוצע ביום במשך כ- 40 שנים.
למרות שהמעשנים נטו להיות צעירים יותר ורזים יותר (גורמים המקטינים את הסיכון לאוסטיאו-ארטריטיס) הם היו מועדים פי 2 לאובדן חמור יותר של הסחוס בהשוואה ללא מעשנים.
אובדן חמור יותר של הסחוס (רקמה ספוגית המצויה במפרקים שבולמת זעזועים ומאפשרת תנועה חלקה בגלל מקדם חיכוך נמוך ביותר) גרם למעשנים לדווח על רמות גבוהות יותר של כאבים מאשר הלא מעשנים.
החוקרים משערים כי האובדן המהיר יותר של הסחוסים בקרב המעשנים נובע מריכוז של חומרים רעילים בדמם המעכב זרימת דם לרקמות.
מסכם עורך המחקר: אנו זקוקים למחקרים נוספים בכדי להבין את השפעת העישון על הסחוסים במפרקים, אך ברור כבר עכשיו כי העישון, הגורם לנזקים רבים בגוף ומגביר את הסיכון למחלות קשות, מזיק אף לסחוסי המפרקים נושאי משקל.
עוד על אוסטיאו-ארטריטיס
אולי יעניין אותך...
זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל
זקפה רפה 2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …