יחס מותן ירך להערכת סיכוני בריאות

קשישים בעלי יחס גבוה בין הקף המותן לבין הקף הירכיים הם בעלי סיכוני תמותה גבוהים יותר מקשישים המוגדרים כלוקים בהשמנת יתר לפי מדד מסת הגוף (BMI) המקובל, כך עולה ממחקר חדש.
בעוד שתשומת לב מוצדקת ניתנת לבעיה המתגברת של השמנת יתר בקרב כלל האוכלוסיה, מעט מאוד ידוע על הקשר בין השמנת יתר לבין תמותה בקרב קשישים, או אפילו איך ניתן להעריך את הסיכון.
ידוע כי סיכוני בריאות הכרוכים במדד מסת גוף גבוה דועכים עם ההתקדמות בגיל, אך עדיין רשויות הבריאות בעולם ממשיכות להעריך את הסיכונים באמצעות BMI.
המחקר, שפורסם בכתב העת האמריקאי לתזונה קלינית, נערך על-ידי צוות חוקרים מבית הספר לרפואה טרופית בלונדון. במחקר נבחנו 14,833 נבדקים שהיו בני 75 שנים ומעלה שעברו בדיקות בריאות שכללו גם מדידות גוף.
ממצאי המחקר מאשרים כי הסתמכות על נתוני מדד מסת הגוף גורמת להפרזה בהערכת סיכוני השמנה בקרב בני 75 שנים ומעלה. מתברר, דרך אגב, כי משקל גוף ירוד מהווה סיכון משמעותי יותר בקרב קבוצת גיל זו.
ההסבר לחוסר הקשר בין מדד מסת הגוף לבין שיעורי תמותה בקרב קשישים נעוץ בעובדה כי מדד מסת הגוף אינו משקף נאמנה, בקרב קשישים, את השומן בגוף.
מדידת הקף המותניים הוצעה, זה מכבר, כדרך חליפית או נוספת להערכת השמנת יתר. במחקר הנוכחי נמצא כי אין קשר בין הקף מותניים לבין שיעורי תמותה, אך נמצא כי הערכת היחס בין הקף המותנים לבין הקף הירכיים היא אמצעי בדוק יותר לקביעת סיכוני תמותה.

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.