קשישות שחוות הפרעות נשימה בשינה יכולות להיות מועדות יותר לפתח שיטיון, כך טוענים מדענים מארה"ב.
חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה שבארה"ב חקרו 298 נשים שגילן הממוצע עמד על 82.3 שנים ללא תסמיני שיטיון בתחילת המחקר.
שנתן של המשתתפות נבדקה כדי לגלות האם יש להן הפרעות נשימה בשינה, שיכולות לגרום למחסור בחמצן. המשתתפות נמצאו במעקב במשך 4.7 שנים כדי לראות מי מהן פיתחה שיבוש תפיסתי או שיטיון.
35.2% מהקשישות אובחנו עם הפרעות נשימה בשינה, והחוקרים מצאו ש- 44.8% מהן פיתחו שיבוש תפיסתי קל או שיטיון, בהשוואה ל- 31.1% של הבעיה בקרב נשים שנשמו באופן תקין בשנתן.
במחקר, שהתפרסם בכתב העת האמריקני לרפואה, עורכי המחקר מציינים: "בהתחשב בשכיחות הגבוהה של בעיות נשימה בשינה ושיבוש תפיסתי בקרב קשישים, האפשרות של סמיכות בין שני מצבי בריאות אלה, אפילו סמיכות צנועה, יכולה להיות בעלת השפעה גדולה על בריאות הציבור".
עוד על שיטיון
עוד על נדודי שינה
10.8.2011