חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה איתרו את אזור הגיבוי במוח שנכנס לפעולה בכדי לפצות על פגיעה באזור התיפקודי הראשוני, כפי שקורה בעת שבץ.צוות המחקר, בראשותה של דר גקינטה אושי, פרסם את ממצאי המחקר בכתב העת היוקרתי נוירון. החוקרים התמקדו במחקרם על אזור הנקרא PMD אשר בו נשלטת בחירת הפעולה. אזור זה משתקף בשני חלקי המוח, כאשר בחלקו השמאלי דומיננטי יותר הפיקוח על התנועתיות. ידוע כי נזקי שבץ בצד אחד של המוח עלולים לגרום לשיתוק באברים בצידו השני של הגוף, ואז ה-PMD שמשקף את הצד במוח שלא נפגע מגביר את פעילותו. מה שביקשו החוקרים לבדוק היה האם הגברת הפעילות מייצגת מעין הצלה של תיפקוד ה- PMD בצד שניזוק.לשם כך ערכו המדענים מספר ניסיונות עם מתנדבים בריאים, בהם פגמו באופן זמני בצד השמאלי של ה- PMD ומדדו את יכולתם לבחור בפעולה מסוימת. החוקרים מצאו, שתוך פרק זמן קצר נכנס הצד הימני לפעולה ופיצה על היכולת שנפגעה. הפיצוי המתמקד בתיפקוד המסוים שנפגע ומכך הסיקו החוקרים שהגברת הפעילות בצד הימני של PMD הביאה להשבת התיפקוד במלואו. כאשר, לאחר מכן, פגמו בצד הימני שב ונפגע התיפקוד. במילים אחרות, האזור במוח שנקרא PMD שידוע כחיוני בלמידת קשרים חדשים בין העין לבין התיפקוד המוטורי, מכיל בתוכו גיבוי דו-צדדי המאפשר בעת פגיעה השבה של התיפקוד שנפגע.
אולי יעניין אותך...
זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל
זקפה רפה 2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …