תחושת שובע

תרבית שתן

מהי מטרת בדיקה של תרבית שתן?

מטרת הבדיקה היא לזהות חיידקים או גורמי זיהום אחרים בשתן. השתן מיוצר בכליות ונאסף בשלפוחית השתן עד שהוא מופרש החוצה. במצב תקין, השתן הוא סטרילי, אך לעיתים מצליחים חיידקים לחדור דרך השופכה לדרכי השתן שם הם עלולים להתרבות במהירות וליצור זיהום בדרכי השתן. לצורך בדיקת תרבית שתן חובה להקפיד על מתן שתן נקי ככל האפשר מזיהום חיצוני. את דגימת השתן מניחים על צלוחיות תרבית ומשאירים אותן 24 שעות במדגרה בטמפרטורה של 37 מעלות. התרבית נחשבת שלילית אם לא נצפה גידול של מושבת חיידקים בצלוחית התרבית. אם נצפה גידול של מושבת חיידקים, נערכים להם ספירה ומיון ומתאימים להם אנטיביוטיקה נאותה.

מתי יש להיבדק?

כאשר ישנם תסמינים המצביעים על חשש לזיהום בדרכי השתן, מקובל לבצע בדיקת תרבית שתן. התסמינים השכיחים הם כאב וצריבה בעת הטלת שתן ודחף להשתנה תכופה. טיפול אנטיביוטי עשוי להינתן מבלי לבצע בדיקת תרבית שתן לנשים צעירות הסובלות מזיהום, ללא סיבוכים, בדרכי השתן התחתונות. אם קיים חשש לזיהום עם סיבוכים, או שהתסמינים אינם נעלמים בעקבות הטיפול הראשוני, כי אז חיוני ביותר לבצע בדיקת תרבית שתן כדי לאבחן היטב את מקור הבעיה ולהתאים לה את הטיפול הנאות.

 

מהי משמעות תוצאות בדיקה של תרבית שתן?

נוכחות של סוג בודד של חיידקים ביותר מ- 10,000 מושבות על פני צלוחית התרבית נחשבת לתרבית שתן חיובית. תרבית שיש בה פחות מ- 10,000 מושבות שצמחו על פני צלוחית התרבית תוך 24 שעות, מצביעה על כך שאין זיהום. אם התסמינים אינם נעלמים למרות התשובה השלילית שהתקבלה מתרבית השתן, תיערך בדיקת תרבית נוספת למציאת החיידקים או גורמי הזיהום האחרים מחוללי הבעיה. אם בתרבית מופיעים כמה סוגי חיידקים שונים, סביר להניח שהדגימה שניתנה לא הייתה נקייה.

נוכחות של כמות משמעותית של סוג בודד של חיידקים מצביעה, בדרך כלל, על זיהום. מבחנים נוספים יערכו בכדי להתאים את הטיפול האנטיביוטי לסוג החיידק שנמצא.

זיהומים בדרכי השתן שכיחים יותר בקרב נשים וחשוב לטפל בהם בהקדם בכדי למנוע סיבוכים מסוכנים של זיהומים בכליות. זיהומים חוזרים ונישנים בדרכי השתן מחייבים בדיקות תרבית נוספות ומבחני התאמת טיפול מחשש שמא פיתחו החיידקים עמידות מפני האנטיביוטיקה ששימשה לטיפול בעבר.

 

אולי יעניין אותך...

בדיקת נגיף קדחת הנילוס המערבי

מהי המטרה של בדיקת נגיף קדחת הנילוס המערבי? המטרה של בדיקת נגיף קדחת הנילוס המערבי …