אנשים שמפגינים סימנים של בעיות זיכרון יוכלו לשאוב תועלת אם יטופלו בהם גורמי סיכון למחלת לב וכלי דם כמו יתר לחץ דם, כולסטרול וסוכרת.
כך נטען במחקר שנערך באוניברסיטת צ'ונגקינג שבסין, שבו נמצא שגישה טיפולית זו יכולה להפחית את הסיכון למחלת אלצהיימר בקבוצת אוכלוסייה זו.
צוות המחקר עקב אחר 837 אנשים שאובחנו כלוקים בשיבוש תפיסתי קל, מצב שיכול להוביל למחלת אלצהיימר. לאחר 5 שנים, 298 מהמשתתפים פיתחו מחלת אלצהיימר, והחוקרים מצאו שאלה מהם שהיו בעלי גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם היו מועדים פי 2 יותר לפתח שיטיון בהשוואה לאלה שהיו ללא אותם גורמי סיכון.
נמצא שאלה שקיבלו טיפול מלא בגורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, סוכרת או כולסטרול גבוה, היו מועדים ב- 39% פחות לפתח מחלת אלצהיימר בהשוואה לאלה שלא קיבלו כלל טיפול.
במחקר, שהתפרסם בכתב העת נוירולוגיה, דר' יאן-ג'יאנג וונג, שהוביל את המחקר, אומר: "על אף שלא היה זה מחקר מבוקר, אנשים שקיבלו טיפול ביתר לחץ דם, בכולסטרול גבוה, במחלת לב ובסוכרת חוו התקדמות פחותה בבעיות זיכרון או ביכולות חשיבה והיו מועדים פחות לפתח שיטיו"ן.
עוד על מחלות לב
עוד על אלצהיימר
14.4.2011