יש עלייה בשיעורי אשפוז שקשור במקרי שבץ איסכמי (חסימתי) בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים בארה"ב, כך נטען במחקר חדש שהתפרסם בכתב העת נוירולוגיה.
חוקרים של המרכזים לפיקוח על מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב בחנו מידע על מטופלים בארה"ב בין השנים 1995-2008. החוקרים מצאו ששיעורי האשפוז מחמת שבץ חסימתי, שנגרם בגלל קרישי דם או הצטברות של משקעים שומניים בכלי דם במוח, עלו, בקרב אנשים בני 15-44 שנים, ב- 37%.כמו כן נצפתה עלייה של 31% באשפוזים מחמת שבץ חסימתי, בקרב ילדים בני 5-14 שנים, ועלייה של 30% בקרב בני 15-34 שנים.
החוקרת הראשית, דר' מרי ג'ורג', אומרת: "זיהינו נטיות של עלייה משמעותית של אשפוזים בגלל שבץ חסימתי בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים. ממצאינו מתוך סקר המעקב הלאומי מדגישים את הצורך ביוזמות בריאות ציבוריות להפחתת שכיחותם של גורמי סיכון לשבץ בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים".
גורמי הסיכון לשבץ הם יתר לחץ דם, השמנת יתר, סוכרת, תזונה דלה ועישון.
2.9.2011