גורמי סיכון לשבץ מוחי כרוכים ככל הנראה גם בסיכון מוגבר לבעיות תפיסתיות (קוגניטיביות), כך טוענים מדענים מארה"ב.
חוקרים, שבחנו קשר בין גורמי סיכון לשבץ מוחי ובעיות קוגניטיביות, ניתחו מידע אודות כ- 24,000 אנשים בני 45 שנים ומעלה ועקבו אחריהם החל משנת 2003. לאף אחד מהנבדקים היה עבר כלשהו של שבץ או שיבוש תפיסתי, ואף אחד מהם חווה שבץ בתקופת המחקר.
על אף זאת, החוקרים מצאו שמבלי לסבול משבץ, אנשים עם גורמי סיכון לשבץ, כמו יתר לחץ דם, היו מועדים יותר לחוות בעיות תפיסתיות.
במחקר, שהתפרסם בכתב העת נוירולוגיה, פרופסור פרדריק אונברזגט מבית הספר לרפואה באוניברסיטת אינדיאנה, שהוביל את המחקר, אומר: "ממצאינו מדגישים את החשיבות בטיפול מוקדם ביתר לחץ דם ושימור הבריאות התפיסתית לפני שבץ או אירוע מוחי אחר. ישנה חפיפה מסוימת בין פתולוגיה של שבץ וזו של מחלת אלצהיימר".
8.11.2011