בדיקה פשוטה שמודדת רמות חמצן בילודים יכולה לסייע בזיהוי תינוקות עם מומי לב מסכני חיים, כך טוענים מדענים מבריטניה.
המחקר, שהתפרסם בכתב העת היוקרתי לנצט, בחן יותר מ- 20,000 אימהות ותינוקות. רמות החמצן בדמם של התינוקות נמדדו בעזרת מכשיר שנקרא פלס-אוקסימטר, כשבמהלך הבדיקה הונח חיישן על עור הידיים או הרגליים.
תינוקות שנכשלו בבדיקה עברו הדמיית על-קול (אולטרה-סאונד) של ליבם, והחוקרים מצאו ש- 26 מתוך 195 תינוקות שבדיקתם לא הייתה תקינה היו בעלי מום רציני בלב, ו- 46 תינוקות נוספים היו עם מומי לב שדרשו טיפול דחוף.
החוקר הראשי, דר' אנדריו אבר, אומר: "הבדיקה פשוטה, אינה מכאיבה ואינה פולשנית. המחקר הפגין באופן ברור שהבדיקה רבת יתרונות. אני סבור שיש בידינו מספיק הוכחות כדי לומר שניטור מומי לב בעזרת פלס-אוקסימטר ראוי שישתלב בשגרת הטיפול הקליני".
מאגודת הלב הבריטית נמסר בתגובה: "זהו מחקר מבטיח שמראה איך בדיקה פשוטה ומהירה יכולה לסייע באיתור יותר מומי לב וזהו הבדל אמיתי"
עוד על התפתחות תינוקות
5.8.2011