עצירות תינוקות

עצירות תינוקות היא מצב שבו הצואה נהפכת למוצקת יותר ולקשה יותר. לתינוק תהיה בעיה או שייגרם כאב בעת שירוקן את מעיו, והמעיים לא יתרוקנו בתכיפות המקובלת.

מה גורם לעצירות תינוקות?

תינוק יונק. תינוק יונק נתקף לעתים נדירות בעצירות משום שחלב אם מתעכל בקלות רבה. לתינוקות יונקים יש מספר סוגים של חיידקים מועילים במעי הגס שמסוגלים לפרק חלבוני חלב שבדרך אחרת לא היו מתעכלים. התוצאה היא שצואתם רכה יותר, דבר שמקל על תנועתיות המעי. לתינוקות יונקים יש גם רמות גבוהות יותר של הורמון שנקרא מוטילין שמגביר את תנועתיות המעי. הרכבו של חלב אם משתנה עם התפתחותו של התינוק, כך שהוא יספק את צרכיו של התינוק לאורך כל התפתחותו.

תינוק שמואכל בבקבוק. תינוק שמואכל בבקבוק סובל לעתים מעצירות משום שנוסחת החלב קשה יותר לעיכול על-ידי התינוק. לתינוק שמוזן רק על-ידי נוסחת חלב תהיינה פחות יציאות מתינוק יונק שדי אמו. הצואה תהיה סמיכה יותר ובעלת גוון נוטה לירקרק.

סיבות אחרות. מזון הוא בדרך כלל הגורם לעצירות תינוקות. במקרים מסוימים היא יכולה להיות תסמין של בעיה רצינית יותר. אם התינוק אינו עולה במשקל או מפגין תסמינים אחרים שאינם תקינים, רצוי לפנות לרופא המטפל.

יציאות מעיים של ילודים (עד גיל 6 חודשים)

אם לתינוק הצעיר יש כמה יציאות ביום או יציאה אחת בשבוע זה תקין באותה מידה. במקרים נדירים, יכולים אף לעבור שלושה שבועות בין היציאות. צריך לתת לתינוק חומר משלשל (בהנחיית הרופא המטפל) רק אם פסקי הזמן הארוכים בין היציאות מציקים לו. לתינוקות יונקים יש יציאות תכופות יותר עד הגיעם לגיל 2-3 חודשים. צבע צואתם הוא בדרך כלל צהבהב.

יציאות מעיים של תינוקות גדולים יותר (החל מגיל 4 חודשים)

לאחר שהתינוק החל לאכול מזונות מעבר או מזונות מוצקים, תכיפות יציאותיו, הרכבן ומראן יהיה תלוי במזון שאותו הוא אוכל. צואת התינוק תתחיל להראות דומה יותר לצואה רגילה בהרכבה ובריחה. לאחר שהתינוק החל לאכול מזון מוצק, דפוס יציאותיו ישתנה. לתינוק תהיינה מספר יציאות ביום או לעתים פעם ב- 1-3 ימים. בשלב זה, תינוקות מסוימים נוטים לפתח מעט עצירות. הדבר קורה מכיוון שעל המעיים להסתגל להרכב החדש של רכיבי התזונה. לאחר שמזונו של התינוק מכיל יותר מזון מוצק, עצירות יכולה להיגרם כתוצאה ממחסור בנוזלים (התייבשות).

מעגל קסמים של עצירות תינוקות

כאשר התינוק לוקה לראשונה בעצירות, זו עלולה להיות תחילתו של מעגל קסמים. מכיוון שיכאב לתינוק להעביר את הכמות הגדולה של הצואה שנאספה במעיו, ומכיוון שעלולים להופיע סדקים בסמוך לפי הטבעת שיכולים להתחיל לדמם ולגרום לכאב נוסף, עלול התינוק, באופן בלתי מודע, כדי להימנע מהכאב, להתחיל לעצור את הצואה מלצאת, דבר שיגרום לפסולת להישאר זמן ארוך עוד יותר במעי הגס. התוצאה היא שגופו של התינוק יספוג יותר מים מהצואה והיא תתקשה עוד יותר. מצב זה יכול להותיר את התינוק בעצירות כרונית. לתינוק שנמצא בעצירות לעתים תכופות יש כאבי בטן, משום שכמות גדולה של צואה במעיים גורמת להתרחבותם. במקרים מסוימים עלול התינוק לסרב לאכול.

איך ניתן לטפל בעצירות תינוקות?

  • לעסות את בטן התינוק. התחל בטבור ועסה בתנועה מעגלית בכיוון השעון. מעט שמן או קרם על האצבעות יכול לסייע. המשך בעיסוי רק אם התינוק נהנה ממנו והוא נינוח ורגוע.
  • להזיז את רגלי התינוק בתנועות רכיבה על אופניים. הנח את התינוק על גבו. אחוז ברגליו והנע אותן בעדינות בתנועות רכיבת אופניים מהירה. דבר זה יגרום לתנועה בשרירי הבטן, שתפעיל לחץ עדין על המעיים ותגרום להם לנוע.
  • רחץ את התינוק באמבט. אמבט חמים יגרום לתינוק להירגע כך שהצואה תעבור ביתר קלות במעיים. לאחר שהתינוק נרגע באמבט, אפשר להעניק לו עיסוי מפנק בבטן (ראה לעיל). לאחר רחיצת ישבנו של התינוק מרח משחה צמיגה סביב לפי הטבעת שלו.
  • לא להשתמש במדחום להמרצת יציאות. אין לנעוץ מדחום או דבר מה אחר לפי הטבעת של התינוק כדי להמריץ את יציאת הצואה, מכיוון שזה עלול להזיק.
  • בדוק אם נוסחת החלב הוכנה כפי שצריך. אם התינוק ניזון מנוסחת חלב, עליך למלא אחר הוראות השימוש שעל גבי האריזה בקפדנות. הכנת תערובת סמיכה מדי ביותר מן הכמות המומלצת של האבקה יכולה להוביל לעצירות ולבעיות רפואיות אחרות. ישנם סוגים שונים של נוסחאות חלב בשוק, שבבסיסם הם בעלי איכות זהה. הדבר הטוב ביותר הוא לדבוק באותו מותג מכיוון שהנוסחאות השונות מחייבות דילולים שונים.
  • השקה במים מורתחים קרירים. אפשר לתת לתינוק תוספת של נוזלים בבקבוק עם מים מורתחים שצוננו.

מניעת עצירות תינוקות

כאשר התינוק הוא בן 4-6 חודשים, אפשר להתחיל לשלב במזונו יותר דייסה ומחית של פירות או ירקות. מזונות אלה עשירים בסיבים שיסייעו במניעת עצירות. מחית שזיפים טובה במיוחד למטרה זו.

ואם העצירות נמשכת?

אם כל העצות שניתנו אינן עוזרות לתינוק, כדאי להתייעץ עם הרופא בקשר לחומרים משלשלים מיוחדים לעצירות תינוקות כרונית.

אולי יעניין אותך...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות וילדים

גורמים שונים יכולים להיות הסיבה של עיכוב התפתחותי אצל תינוקות. מקורם של גורמים אלה של …