כתמי לידה

ילודים באים לעולם, לפעמים, עם כתמי לידה או חזזיות על עורם שנעלמים בדרך כלל עם הסתגלותם לחיים מחוץ לרחם. די שכיח לראות כתמי לידה על עורם בעת הלידה ובסמוך לה. מגוון סימני הלידה מתחיל מכאלה שבקושי ניתן להבחין בהם ומסתיים בכתמים מובחנים היטב.

סוגים שונים של כתמי לידה

כתמי לידה יכולים להיות שטוחים או בולטים, בעלי גבולות ברורים או מטושטשים, ובעלי גווני צבע שונים: חום, חום כהה, שחור, תכלת, ורוד, אדום או ארגמן.

ישנם שני סוגים עיקריים של כתמי לידה: כתמים אדומים של כלי דם בצורת תות, טיפת יין, עקיצה ועוד, וכתמים של צבעני העור (פיגמנטים) בצורת יבלות, כתמים בחום, לבן ועוד.

רוב הכתמים אינם מזיקים ורובם אף נעלמים או מצטמצמים עם הזמן מעצמם. לעיתים כתמי לידה קשורים בבעיות בריאות אחרות, לכן על רופא הילדים לבדוק ולקבוע מהו המצב לאשורו.

מה גורם לכתמי לידה?

חשוב לדעת שאין דרך למנוע את הופעתם של כתמי לידה והם אינם תולדה של מעשה או מחדל במהלך ההריון. יכולות להישמע טענות שכתמים אלה נגרמו בגלל דברים שעשתה או אכלה האם, אך אין אמת בטענות אלה. הסיבה להופעתם של רוב כתמי הלידה אינה ידועה. הכתמים יכולים להיות מולדים, כלומר שעברו בתורשה, אך בדרך כלל הם לא מולדים ואף אינם קשורים לטראומה בעור הילוד בעת הלידה.

סוגים עיקריים של כתמי לידה

ישנם שני סוגים עיקריים של כתמי לידה שממוינים לפי הגורם להם. כתמי לידה וסקולריים (של כלי דם) נגרמים כאשר כלי דם אינם מתפתחים כשורה ויש מהם יותר מדי או שהם רחבים מן הרגיל וסבוכים זה בזה. כתמי לידה של צבענים (פיגמנטים) נגרמים על-ידי התפתחות מוגברת של תאים שמפרישים צבענים לקדמת העור.

כתמי לידה וסקולריים

רובם של כתמי לידה וסקולריים הוא בצורת כתמים רישתיים, המנגיומות, וכתמי יין.

  • כתמים רישתיים. כתמים אלה מכונים גם נשיקת מלאכים או נגיסות חסידה. סימנים אדומים רפים אלה הם הסוג השכיח ביותר של כתמי לידה וסקולאריים. הם מופיעים על המצח או על העפעפיים, על אחורי הצוואר, על האף, על השפה העליונה או על אחורי הראש. הם הופכים למובחנים יותר כאשר התינוק בוכה. בדרך כלל הם נגוזים מעצמם כאשר התינוק הוא בן 1-2 שנים. לעתים הם נותרים עד לבגרות.
  • המנגיומות. כתמים אלה מוגדרים כשטחיים אם הם מופיעים על פני העור (בצורת תות) וכעמוקים אם הם מופיעים בשכבות שמתחת לפני העור. הם יכולים להיות בולטים מעט ולעתים בלתי נראים, תחילה, במהלך ימים או שבועות ספורים לאחר הלידה. כתמים עמוקים יכולים לקבל גוון כחלחל משום שיש בהם כלי דם בשכבות פנימיות של העור. המנגיומות מתפתחות במהירות בששת חודשי החיים הראשונים, אך בדרך כלל מתכווצות ונעלמות בהגיע הילד לגיל 5-9 שנים. חלק מהן, בעיקר הגדולות, עלולות להותיר צלקות שניתן לתקנן בניתוח פלסטי פשוט. רובן מופיע על הראש או הצוואר, אך הן יכולות להופיע בכל מקום בגוף ויכולות לגרום לסיבוכים אם הן מפריעות לראיה, לאכילה, נשימה או תפקודים אחרים.
  • כתמי יין. אלה הם שינויים בגוון העור שנראים כמו יין שנשפך על אזור מסוים בגוף, לעתים קרובות על הפנים, הצוואר, הזרועות או הרגליים. כתמי יין יכולים להיות בכול גודל שהוא. הם גדלים כאשר הילד גדל. הכתמים נוטים להיות כהים יותר במרוצת הזמן ויכולים להתעבות ולהתחספס. כתמי יין אינם נעלמים מעצמם. כתמים בסמוך לעין צריכים להיבחן בזהירות מחשש לסיבוכים הקשורים לעין.

כתמי לידה של פיגמנטים

רוב כתמי לידה של פיגמנטים הם בצורת כתמים של קפה עם חלב, כתמים מונגוליים ושומות.

  • כתמי קפה עם חלב. אלה כתמים שכיחים ביותר שצבעם כקפה עם חלב ומכאן שמם. הם יכולים להופיע בכל מקום בגוף ולעיתים מספרם גדל ככל שהילד מתבגר. כתם בודד אינו בעיה, אך יהא זה נבון לבחון האם יש לילד כמה כתמים כאלה שגדולים ממטבע. זה עלול להיות סימן להפרעה גנטית שגורמת להתפתחות בלתי תקינה ברקמות העצבים.
  • כתמים מונגוליים. אלה הם כתמים בצורת טלאים שטוחים בגוון כחול אפור שמופיעים בעיקר בגב התחתון או בישבן. הם שכיחים ביותר בקרב בעלי עור כהה והם בדרך כלל נמוגים ונעלמים ללא טיפול בהגיע הילד לגיל בית ספר.
  • שומות. שומה היא מונח כללי לנקודות חומות שבולטות מעט על פני העור. לרוב בני האדם תופענה שומות בשלב זה או אחר של חייהם. שומה שאובחנה בעת הלידה נקראת שומה מולדת שתישאר לכל החיים. שומה מולדת גדולה או ענקית מועדת להתפתח לסרטן העור בהמשך החיים. שומות קטנות יותר מגבירות, רק במעט, את הסיכון. שומות יכולות להיות בגוון חום, חום כהה או שחור, שטוחות או בולטות ושיער יכול לצמוח מהן.

מתי לפנות לרופא?

עם הופעתו של כתם לידה צריך הרופא לבחון אותו, לקבוע את סוגו והחליט על אופני הטיפול והמעקב. חייבים לפנות מיד לרופא אם הכתם מדמם, מכאיב, מגרד או מזדהם. כמו בכל מקרה של פציעה מדממת, יש לנקות את הפצע במים וסבון, וללחוץ גזה רכה על האזור עד שהדימום נפסק. אם הדימום אינו נפסק יש לפנות לרופא.

פצעים פתוחים שמקורם מהמנגיומות יכולים להזדהם. כתמי לידה של פיגמנטים מזדהמים רק במקרים נדירים, אך את השומות יש לבדוק באופן סדיר כדי לראות אם חל שינוי בגודלן, צבען או במבנן. שינויים כאלה יכולים להיות סתמיים או חלילה סימן להופעתו של סרטן העור.

טיפול בכתמי לידה

כתמי לידה של פיגמנטים אינם מטופלים, למעט מעקב שוטף אחר שומות, ומדי פעם מעקב אחר כתמי קפה עם חלב. שומות מולדות גדולות וענקיות מוסרות בדרך כלל בניתוח. ככל שהשומה גדולה יותר כך קשה יותר להסירה. כתמי קפה עם חלב מוסרים באמצעות קרני לייזר, אך לעתים קרובות הם חוזרים.

כתמי לידה וסקולריים הם ברי טיפול, למעט כתמים רישתיים שנמוגים בדרך כלל מעצמם. כתמים אלה שנמצאים על העורף הם עיקשים יותר אך כמעט שאינם בולטים לעין.

כתמי יין והמנגיומות מסוימות יכולים לשנות את צורתם ולהביך את הילדים. המנגיומות בדרך כלל אינן מטופלות מכיוון שהן נמוגות מעצמן בהגיע הילד לגיל 9 שנים. המנגיומות גדולות ורציניות יותר מטופלות בסטרואידים.

טיפולי לייזר הם הדרך המועדפת לכתמי יין. רוב הכתמים מבהירים לאחר מספר טיפולי לייזר. כתמים שחוזרים מטופלים שנית. רצוי להתחיל בטיפולי הלייזר בילדות כאשר הכתמים וכלי הדם קטנים. כתמים בראש ובצוואר מוסרים ביעילות הרבה ביותר באמצעות טיפולי לייזר. קיימים בשוק תכשירי איפור שיכולים להסוות בהצלחה כתמי יין.

סיוע לילד עם כתמי לידה

יש המזדעזעים בראותם לראשונה כתמי לידה על עורו של הילוד. אף אחד מאיתנו אינו מושלם, אך לאנשים רבים יש אשליה שתינוק נולד תמיד מושלם. אם כתמי הלידה ניכרים לעין בבירור, אנשים יכולים לעורר שאלות או לנעוץ מבטים באופן מחוצף. מאוד יעזור אם יהיה בידנו, מן המוכן, הסבר פשוט ובהיר לכל אותם מטרידים. רוב האנשים אינם מתכוונים להרע, לכן זה בסדר ליידע אותם.

אפילו בגיל הרך, ילדים עוקבים אחר תגובות הוריהם למצבים כאלה. כך הם לומדים לקבל את תגובותיהם של אחרים. דיבור פשוט ומשוחרר עם הילד על כתמי לידה יאפשר להם לקבל אותם כחלק מעצמם, ממש כמו צבע שערם, ולתרגל תשובות פשוטות, אם נשאלים על כך: זהו רק כתם לידה, נולדתי אתו. חשוב גם לילדים, מבחינה רגשית, שמשפחתם הקרובה וחבריהם יהיו תומכים וינהגו בהם באופן נורמלי.

אולי יעניין אותך...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות וילדים

גורמים שונים יכולים להיות הסיבה של עיכוב התפתחותי אצל תינוקות. מקורם של גורמים אלה של …