טורטיקוליס

טורטיקוליס הוא סוג של מתח שרירי בלתי מאוזן, שגורם לעיוות בצוואר, שפירושו שבעוד שחלקו האחורי של הראש נוטה לצד אחד, הסנטר נוטה לצד השני. טורטיקוליס עלול להתחולל ללא סיבה ברורה, יכול להיות מולד (תורשתי), או נרכש כפועל יוצא מנזק במערכת העצבים או השרירים. טורטיקוליס שמופיע בעת הלידה יכול להיגרם בגלל מיקום מסוים של הראש ברחם, או מחמת פציעה בזמן הלידה בשרירי הצוואר או בגלל פגיעה בהספקת הדם לצוואר העובר. המידע באדיבות שרי בומפלד מומחית בטיפול בטורטיקוליס.

תסמיני טורטיקוליס

  • שרירי צוואר מוגדלים (ניתנים להבחנה בעת הלידה).
  • חוסר סימטריה בראשו של התינוק כתוצאה מהתנוחה ברחם, או כתוצאה משינה על הצד המועדף.
  • כתף מורמת בצד הפגוע.
  • טווח תנועה מוגבל של הראש.
  • נוקשות בשרירי הצוואר.
  • כאבי ראש.
  • כאבי צוואר.
  • רעידות של הראש

טורטיקוליס בקרב תינוקות

בקרב ילדים רכים, ניתן להבחין בשני סוגי טורטיקוליס: טורטיקוליס שרירי מולד וטורטיקוליס נרכש. בשני הסוגים מעורב שריר בצוואר שתחילתו מאחורי האוזן וסופו במפרק של עצמות הבריח.

טורטיקוליס שרירי מולד
תסמיני טורטיקוליס שרירי מולד מתפתחים, בדרך כלל, כאשר התינוק הוא בן 2-4 שבועות. התינוק יעדיף להניח את ראשו נטוי לצד אחד, כמעט תמיד לכיוון השריר המעוות. לעיתים יופיע גוש באזור השריר הפגוע, וזה יכול להיות הסימן הראשון לטורטיקוליס שרירי מולד בילדים בני 1-8 שבועות. הגוש, בדרך כלל, נעלם בהגיע הילד לגיל 6 חודשים. בנוסף לבעיה השרירית יכולות להיות לתינוק בעיות בשלד, כמו מפרק ירך פרוק (דיספלסיה), תווי פנים בלתי סימטריים ואי-תקינות בחוליות עמוד השדרה בצוואר.

טורטיקוליס נרכש
סוג זה של טורטיקוליס דומה לטורטיקוליס מולד, אך הוא נדיר. הילדים בוגרים יותר כשהבעיה מתחוללת והתסמינים מופיעים מהר יותר. הילד עלול לחוש בכאב ובמוגבלות טווח התנועה של הצוואר והראש. שלא כמו בטורטיקוליס מולד, הראש כמעט תמיד נוטה לצד הנגדי לשריר המעוות. הבדל זה מסייע להבחין בין שני סוגי הבעיה בקרב ילדים.

טיפול בטורטיקוליס

טיפול בטורטיקוליס מולד כרוך במתיחות של שריר הצוואר המקוצר. מתיחות סבילות ומיקום הם הטיפולים שניתנים לתינוקות ולילדים רכים. אם התינוק אובחן כלוקה בבעיה רצוי לאחוז בתינוק באופן שימריץ אותו לסובב את ראשו לכיוון הכתף שבצד הפגוע. כאשר משכיבים את התינוק בעריסה או משחקים איתו, יש לעשות זאת באופן שיחייב אותו לסובב את ראשו לכיוון הנגדי לשריר המעוות. פעילויות כאלה מעודדות בעדינות את התמתחותם של שרירי הצוואר המקוצרים.
רופא הילדים או מטפלים המתמחים בליווי התפתחותי יציעו שגרת פעולות עבור התינוק שמטרתה לאמן ולמתוח את השרירים הפגועים בכדי למזער השפעות ארוכות טווח של הבעיה.
התערבות ניתוחית בשריר הצוואר יכולה להתבצע בשנות טרום בית-ספר, במידה והטיפולים האחרים נכשלו.
טורטיקוליס נרכש מטופל על-ידי זיהוי הסיבות שגרמו להפרעה. טיפולים בחום, טיפול בחוליות עמוד השדרה הצווארי ועיסויים יכולים לסייע בהקלה על כאבי ראש וצוואר. תרגילי מתיחות ורתמה צווארית יכולים לסייע במניעת פרכוסי שרירים.
הטיפול התרופתי כולל תרופות אנטי-כולינרגיות. זריקות של בוטולינום טוקסין יעילות ביותר להקלה זמנית על טורטיקוליס, אך יש צורך לחזור על הטיפול מדי שלושה חודשים. התערבות ניתוחית נעשית במקרים נדירים.

טיפול על פי עקרונות שיטת פלדנקרייז

הטיפול בטורטיקוליס לפי עקרונות שיטת פלדנקרייז (ליווי התפתחותי) הוא יעיל במיוחד, ועל פי רוב מביא לתוצאות רצויות ללא כאב ובכי. הטיפול בטורטיקוליס יאפשר לתינוק תנועה חופשית יותר של הראש לכל הכיוונים. בנוסף לכך תהיה הטבה בתופעות הנלוות: האסימטריה בגובה הכתפיים והשכמות תשתפר, והעקמת המשנית בחוליות נוספות תתמתן. הפעלת התינוק תיצור יותר מודעות אל הצד שאליו הראש אינו פונה, ותגדל יכולתו לבצע הטיות וגלגולים גם אל הצד הלא מועדף. כמו כן יושג יותר שיווי משקל בישיבה, בעמידה ובהליכה.
הטיפול בטורטיקוליס לפי השיטה נוגע לכל מפרקי השלד, ולא רק לצוואר, תוך שיתוף פעולה של התינוק. 

עדכון אחרון – 30/5/2010

 

 

אולי יעניין אותך...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות וילדים

גורמים שונים יכולים להיות הסיבה של עיכוב התפתחותי אצל תינוקות. מקורם של גורמים אלה של …