קשר בין אמא לתינוק

חיסונים לתינוקות

 

חיסון הוא תרופה שניתנת כדי לסייע במניעת מחלה. חיסונים לתינוקות עוזרים לגוף ליצר נוגדנים. נוגדנים אלה הם המגנים מפני המחלה. חיסונים אינם רק עוזרים בשמירת בריאות הילד, הם מסייעים לכלל הילדים על-ידי הקטנת שכיחותן של מחלות ילדים רציניות.

האם חיסונים לתינוקות בטוחים?

חיסונים לתינוקות, באופן כללי, הם די בטוחים. ההגנה שהם מעניקים עולה בהרבה על הסיכון הזעיר לבעיות רציניות שיש בנטילתם. החיסונים הפכו בימינו מחלות ילדים רציניות רבות לדבר נדיר. כדאי לשאול על כך את הרופא.

האם חיסונים לתינוקות גורמים לתופעות לוואי?

כמה מן החיסונים יכולים לגרום, באופן זמני, לתופעות לוואי קלות כמו חום, או נפיחות מתחת לעור במקום בו הוזרק החיסון.

מתי על הילד להתחסן?

ההמלצות מתי על הילד להתחסן משתנות מעת לעת. אפשר לקבל ברשת האינטרנט את תוכנית החיסונים המעודכנת, או לשאול את הרופא. חיסונים לתינוקות מתחילים, בדרך כלל, כאשר הילד בן חודשיים ומסתיימים בהגיעו לגיל 6.

האם ישנן סיבות מדוע לא לחסן את הילד?

בכמה מקרים מיוחדים, אין לחסן את הילד. לדוגמה  אין לתת חיסונים מסוימים לילדים שלקו בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן או מחלות אחרות, או שהם נוטלים תרופות שמחלישות את יכולת הגוף לעמוד מפני זיהומים. החיסון המשולש אסור שיינתן לילדים שאלרגיים לביצים. אם הילד מגיב באופן קשה לזריקת חיסון ראשונה מסדרת זריקות, רופא המשפחה יסביר את הטיעונים בעד ונגד המשך מתן החיסונים.

סוגי חיסונים לתינוקות

חיסון מפני שפעת. חיסון מפני שפעת הוא זריקה. הילד אינו יכול לחלות בשפעת בגלל החיסון מפני שהוא מכיל נגיפי שפעת מומתים. חיסון זה ניתן בתחילתה של עונת השפעת, בחודש אוקטובר או נובמבר. מכיוון שנגיפי השפעת משתנים משנה לשנה, חשוב ביותר שהילד יחוסן מפני שפעת מדי שנה כדי שיהיה מוגן מפניה.

חיסון מפני שפעת בטוח לילדים מגיל 6 חודשים ומעלה. מתן חיסון לילדים בני 6-23 חודשים חשוב במיוחד משום שילדים בקבוצת גיל זו מועדים יותר לפתח סיבוכים בעקבות מחלת שפעת.

חיסון DTaP. חיסון משולש המכיל 3 חיסונים בזריקה אחת. חיסון זה מעניק הגנה מפני דיפטריה, טטנוס ושעלת. החיסון ניתן בסדרה של 5 זריקות.

דיפטריה היא מחלה שתוקפת את הגרון והלב. היא עלולה לגרום לכשל לבבי ולמוות. טטנוס יכולה להוביל לעוויתות שרירים חמורות ולמוות. שעלת גורמת לשיעול חמור שמקשה על נשימה, אכילה ושתייה. היא יכולה להוביל לדלקת ריאות, פרכוסים, נזק מוחי ולמוות. חיסון של הילד בצעירותו מפני מחלות אלה מעניק לו הגנה מפניהן למשך 10 שנים לערך. לאחר מכן יזדקק הילד לחיסון תומך.

חיסון טטנוס. חיסון טטנוס הוא חיסון תומך לחיסון מפני טטנוס ודיפטריה שמטרתו לתמוך בחיסון המשולש. החיסון ניתן לילד בהגיעו לגיל 11 שנים ולאחר מכן כל 10 שנים.

חיסון פוליו. זהו חיסון שניתן נגד שיתוק ילדים. החיסון ניתן בסדרה של 4 זריקות. מחלת פוליו יכולה לגרום לכאבי שרירים ולשיתוק של אחת או יותר מן הגפיים. המחלה יכולה גם לגרום לשיתוק שרירי הנשימה והבליעה, דבר שעלול לגרום למוות.

חיסון משולש. חיסון משולש הוא חיסון מפני חצבת, אדמת וחזרת. החיסון ניתן בשתי זריקות.

חצבת גורמת לחום, פריחה, שיעול, נזלת ועיניים דומעות. היא יכולה לגרום גם לזיהומי אוזניים ודלקת ריאות. חצבת יכולה להוביל לבעיות חמורות יותר כמו נפיחות במוח ואפילו מוות.

חזרת גורמת לחום, כאבי ראש וכאבי התנפחות של בלוטות הרוק המרכזיות בצד אחד של הצוואר או בשניהם. חזרת יכולה לגרום לדלקת קרום המוח, ועתים נדירות לנפיחות במוח. לעתים נדירות היא עלולה לפגוע באשכים ולגרום לעקרות הגבר.

אדמת גורמת לחום קל ולאדמומית ונפיחות בבלוטות בצוואר. אדמת יכולה גם לגרום לנפיחות במוח ולבעיות דימום. אם אישה הרה לוקה באדמת, יכול הדבר לגרום להפלה או למומי ראיה ושמיעה לתינוקה.

מדי פעם עולה טענה שחיסון משולש גורם לאוטיזם. במחקרים מאומצים לא נמצא כל קשר בין החיסון לבין אוטיזם.

סיכום

מאז שהומצאו החיסונים ירד באופן חד שיעור התחלואה במחלות ילדים ואתו, כמובן, שיעור התמותה ממחלות אלה. רמת היעילות של החיסונים גבוהה ביותר, ובטיחותם שנבדקת זה שנים רבות היא מרשימה. החשש שמא מתן חיסונים עלול לגרום לבעיות בריאות אחרות הופרך במחקרים רבים, כך שיהא זה צעד נבון לחסן את הילדים ובדרך זו לחזק את בריאותם.

 

אולי יעניין אותך...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות וילדים

גורמים שונים יכולים להיות הסיבה של עיכוב התפתחותי אצל תינוקות. מקורם של גורמים אלה של …