אסטמה בילדים

אסטמה בילדים היא אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר. למרות שמחלה זו אינה ניתנת לריפוי, ניתן כמעט תמיד לשלוט בה. ככל שנבין את מחלת האסטמה והטיפול בה, כך נטיב לשלוט בה.

מהו תפקוד תקין של הריאות?

הריאות מאפשרות לאוויר רווי חמצן להיכנס לגוף ופולטות אוויר רווי דו-תחמוצת-הפחמן מן הגוף. כאשר האוויר חולף באף ובפה, הוא מתחמם ונהיה לח במהירות כדי למנוע נזקים לדפנות העדינות של דרכי הנשימה.

האף ודרכי הנשימה לוכדים חלקיקים (אבק, פולן, עובשים, חיידקים) וכימיקלים (עשן, תרסיסים, ריחות) שיכולים לגרום לנזק רציני לריאות.

האוויר ממשיך במסעו דרך דרכי נשימה קטנות יותר. דרכי נשימה אלה מסתעפות בדומה לענפי עץ, כך שמיליוני דרכי נשימה זעירות יכולות להעביר חמצן אל כיסים קטנטנים שנקראים בועיות בהן נערך חילוף הגזים.

לדרכי הנשימה יש קרום עדין שמצופה בשכבה דקה של רירית, כפי שיש באף. חלקיקים זרים נלכדים על-ידי הרירית הדביקה ומוסרים מדרכי הנשימה בתהליך התנקות. לתהליך מסייעת תנועתם של ריסים זעירים שמניעים את הרירית והחלקיקים שנלכדו בה חזרה אל הפה והאף שמהם אנו משתעלים, מתעטשים או בולעים אותם אל מחוץ לדרכי הנשימה. דרכי הנשימה מוקפות בשרירים, והתכווצותם של שרירים אלה מאפשרת לדרכי הנשימה לכוון את זרם האוויר פנימה והחוצה.

מהי אסטמה?

אסטמה היא מצב דלקתי בדרכי נשימה שנקראים סמפונות. הדלקת הופכת את תפקודן התקין של הסמפונות למוגזם ולנמרץ יתר על המידה. התוצאה היא ייצור מוגבר של רירית, נפיחות בקרומי דרכי הנשימה והתכווצות של שרירים סביבן.

שינויים אלה יוצרים חסימות בדרכי הנשימה, התקשות החזה, שיעול והתעטשות. אם המצב מחמיר עלול להיגרם קוצר נשימה רציני ורמה נמוכה של חמצן בדם. מחלת אסטמה מופיעה בהתקפים. ילדים שלוקים באסטמה חווים בסופו של ההתקף הקלה בתסמינים עד שדבר מה, בהתקף הבא, מעורר אותם שוב.

מה גורם לאסטמה?

דלקת בדרכי הנשימה היא ממצא שכיח בקרב כל חולי אסטמה. ממחקרים עכשוויים עולה שדלקת זו היא תמיד הסיבה למצב האסטמטי. הדלקת נגרמת כתוצאה מאלרגיה, מזיהום נגיפי בדרכי הנשימה ומחומרים מגרים שמצויים באוויר.

אסטמה בילדים היא הפרעה בעלת רקע גנטי עם רכיב אלרגי חזק. כ- 75%-80% מהילדים שלוקים באסטמה סובלים מאלרגיות משמעותיות.

מחקרים מראים שתגובות אלרגיות מייצרות הן תגובה מיידית והן תגובה מושהית. מהם אף עולה שבעקבות תגובה אלרגית מיידית, לאלרגן שנשאף, מופיעה תגובה אלרגית דחויה בשלב מאוחר יותר. תגובה דחויה זו מייצרת פגיעה רצינית יותר ודלקת בדרכי הנשימה. דלקת זו בדרכי הנשימה מובילה לגירוי או לתגובתיות מופרזת של דרכי הנשימה. בנוסף לכך, דלקת ממושכת בדרכי הנשימה עלולה לגרום לצלקות בהן.

מהם הסימנים והתסמינים של אסטמה בילדים?

צפצוף או חרחור, למרות שהם אופייניים לאסטמה, אינם התסמינים השכיחים ביותר. שיעול הוא תסמין בולט במיוחד גם באסטמה סמויה, כאשר הצפצוף או החרחור אינם מורגשים, לא על-ידי החולה ולא על-ידי משפחתו או רופאו.

כל ילד שמשתעל לאחר ריצה או בכי יכול להיות חולה אסטמה. שיעול חוזר ונשנה בלילה הוא דבר שכיח, מכיוון שאסטמה נוטה להחמיר בלילה.

תינוקות שלקו באסטמה הם, לעיתים קרובות, בעלי שיעול טורדני, נשימה מהירה ומספר מוגזם של מופעי ברונכיטיס או הצטננות. צפצופים מורגשים יכולים שלא להופיע עד לגיל 18-24 חודשים.

לחץ בחזה וקוצר נשימה הם תסמינים אחרים של אסטמה שיכולים להתחולל בנפרד או במשולב עם כל תסמין אחר. מכיוון שתסמינים אלה יכולים להיגרם גם שלא מאסטמה, יש לשקול תמיד אפשרות של מחלות אחרות בדרכי הנשימה. בקרב ילדים רכים לחץ בחזה עלול להוביל לרגזנות בלתי מוסברת.

זכרו, כל ילד שמשתעל לעיתים תכופות או סובל לעיתים תכופות מזיהומים בדרכי הנשימה צריך להיבדק כדי לשלול או לאשש את קיומה של אסטמה.

מהי אסטמה סמויה?

עד להופעתם של תסמינים ברורים של נשימה מהירה, צפצופים ושיעול, ילדים רבים שלקו באסטמה אינם מאובחנים. ילדים אלה סובלים ברמה מסוימת מחסימה בדרכי הנשימה, ועד שלא נשלוט במצב, ילדים אלה יכולים לסבול ממחלות דרכי נשימה בתכיפות גדולה יותר.

אסטמה סמויה, בגלל מיעוט תסמיניה הברורים, אינה מאובחנת לעיתים גם על-ידי הרופא שאינו מסוגל להבדיל בעזרת סטטוסקופ בין קולות נשימה תקינים לקולות שאינם תקינים. בדיקות של תפקודי ריאות מגלים, בדרך כלל, מצבים אלה של חסימות בדרכי הנשימה.

מה, בדרך כלל, מעורר אסטמה בילדים?

התקפי אסטמה מתעוררים בעקבות מצבים או גירויים מסוימים. מעוררי אסטמה שכיחים הם: פעילות גופנית, זיהומים, אלרגיה, חומרים מגרים, מזג אוויר ורגשות.

  • פעילות גופנית. ריצה יכולה לעורר התקף ביותר מ- 80% מהילדים שלקו באסטמה. תרופות להרחבת סמפונות שניתנות לפני הפעילות הגופנית יכולות למנוע את רוב ההתקפים. עם השגחה נאותה, רוב הילדים שלקו באסטמה יכולים להשתתף באופן מלא בפעילויות גופניות. ישנם יוצאים מן הכלל, כמו ריצה ממושכת, במיוחד במזג אוויר קר, בעונת האלרגיה או בעת תחלואה דמוית שפעת. שחייה נראית כסוג הפעילות שמעורר הכי פחות התקפי אסטמה, למרות שלאחרונה הובע חשש שעודפי הכלור בברכות השחייה אחראיים על הופעת התקפי אסטמה.
  • זיהומים. זיהומים בדרכי הנשימה, כולל שפעת, יכולים לעתים לעורר התקפים רציניים של אסטמה. מהמחקר עולה שזיהומים אלה נגרמים בעיקר על-ידי נגיפים ולא על-ידי חיידקים. אנטיביוטיקה אינה מועילה נגד זיהומי נגיפים ולכן יש לה ערך מועט בעת התקף אסטמה. חשוב לכל הילדים שסובלים מאסטמה להתחסן מפני שפעת בכל שנה. החיסון עצמו אינו מעורר אסטמה. תרופות שמרחיבות סמפונות, לחות נאותה ולעתים תרופות על בסיס קורטיזון נדרשים כדי לשלוט בהתקף אסטמה שהתעורר בעקבות זיהום נגיפי. לכן אל להורים להיות מופתעים אם הרופא אינו רושם אנטיביוטיקה כאשר לילד יש זיהום בדרכי הנשימה ואסטמה. מצד שני, הרופא עשוי להחליט להשתמש באנטיביוטיקה אם הוא חושד בקיומו של זיהום של חיידקים כמו סינוסיטיס או ברונכיטיס. חשוב לדעת: סינוסיטיס כרוני בילדות שנגרם על-ידי חיידק יכול להיות מעורר כרוני ועיקש של אסטמה. טיפול באנטיביוטיקה במשך 10 ימים עלול שלא להיות יעיל. בילדים אלה יכולה להידרש סריקת רנטגן בסינוס כדי לאבחן את הבעיה שנמצאת בבסיס המחלה הכרונית. טיפול אנטיביוטי במשך 3-4 שבועות או יותר נדרש כדי לחסל זיהומים אלה. אסטמה יכולה להתעורר בעקבות זיהום באוזן או ברונכיטיס שגם להם יידרש טיפול אנטיביוטי.
  • אלרגיה. תסמיני אסטמה בילדים רבים מתעוררים בעקבות אלרגיות. ילדים אלרגיים סובלים תגובות לחומרים שבדרך כלל אינם מזיקים (פולן, עובש, מזון ובעלי חיים). במהלך תגובה אלרגית, כימיקלים כמו היסטמין משתחררים מתאים מיוחדים. דבר זה עלול לגרום לנפיחות בדפנות דרכי נשימה, הפרשה עודפת של רירית והתכווצות שרירים בדרכי הנשימה. בדרך זו יכולה אלרגיה לעורר התקף אסטמה. האלרגנים (חומרים שמעוררים אלרגיה) השכיחים בבית הם קרדית האבק, נוצות, עובשים, חיות מחמד, חרקים (בעיקר תיקנים). האלרגנים שמקורם מחוץ לבית הם עובשים ופולן (אבקני צמחים), ומזון שנאכל (חלב, סויה, ביצים וכדומה). מזון הוא רק לעתים רחוקות הגורם להתקף אסטמה. אלרגני המזון מעוררים, בדרך כלל, תגובות בעצימות נמוכה שאין להן השלכות מובהקות, אך חשיפה יומיומית להם עלולה להביא להחמרה הדרגתית באסטמה. אלרגיה יכולה להיות הסיבה לאסטמה סמויה. תגובות אלרגיות קלות יכולות להיות חשובות יותר מתגובות חמורות, משום שאנשים שלוקים באלרגיה נוטים להימנע מחשיפה לאלרגנים שמעוררים תגובות קשות ונוטים להתעלם מאלרגנים קלים. לדוגמה  אם הילד רגיש ביותר לחתולים ומפתח צפצופים חמורים בנוכחותם, קרוב לוודאי שנמנע ממנו מגע אתם בכל מחיר. אך מה בקשר לכלב שישן עם הילד שאינו גורם לצפצופים ברורים? נוכחותו יכולה להוות גורם חשוב לתגובה אלרגית שתלך ותתפתח עם הזמן. בדיקת אלרגיה בעור תגלה האם הילד רגיש גם לכלב.
  • חומרים מגרים. עשן סיגריות, זיהום אוויר, ריחות עזים, תרסיסים ואדי צבע הנם חומרים שמגרים רקמות בריאות ובדרכי הנשימה העליונות. התגובה (שיעול, צפצוף, לחה, אף נוזל, עיניים דומעות) שמייצרים חומרים מגרים אלה יכולה להיות זהה לתגובה שמייצרים אלרגנים. עשן סיגריות הוא דוגמה טובה משום שהוא יוצר גירוי חזק ויכול לעורר אסטמה. רוב האנשים אינם אלרגיים לעשן סיגריות, מסיבה לא ברורה, אך חומר מגרה זה יכול להיות יותר משמעותי מאלרגן. עישון סביל יכול לגרום לנזק רציני לילדים. ההשערה המקובלת בארה"ב היא שמצבם של בין 400,000 – למיליון ילדים אסטמטיים הוחמר בעקבות חשיפה לעישון סביל. יש לזהות חומרים מגרים ולהימנע מהם. יש להימנע בוודאות מעישון סיגריות בביתו של ילד שלקה באסטמה. במחקרים נמצא שהורים לילד אסטמטי שחדלו לעשן הביאו לשיפור במצבו.
  • מזג אוויר. מספר תנאי אקלים עלול לעורר התקף אסטמה. רבים מזהים אוויר קר כמעורר אסטמה. מחקרי תפקוד ריאות מראים שאוויר קר מעורר אסטמה בקרב רוב הילדים האסטמטיים. יש לנקוט בצעדי זהירות כדי למנוע שאיפת אוויר קר כמו חבישת מסכת סקי או צעיף עבה שמכסה באופן חופשי את האף והפה. מזג האוויר בחוץ משפיע על שאיפת אלרגנים כמו פולן או עובשים. רוחות ממלאות את חלל האוויר באלרגנים ואילו גשם כבד שוטף את האוויר מהם. גשם קל שוטף את הפולן מהאוויר אך מגביר את ריכוז העובשים בו. אין מזג אוויר אידאלי עבור ילדים שלקו באסטמה. לכן מעבר לאזור חדש כדי להקל על חומרת המחלה כרוך באכזבה לטווח הארוך, אפילו אם נצפה שיפור מה בהתחלה.
  • רגשות. אמונה שגויה, די שכיחה, היא שלילדים אסטמטיים ישנה בעיה נפשית רצינית שהיא הגורם לאסטמה. גורמים רגשיים אינם הסיבה לאסטמה, אך עקה רגשית יכולה לעתים לעורר התקף אסטמה. האסטמה של הילד יכולה, לעתים  להיות ברורה רק לאחר בכי, צחוק או צעקה שהופיעו כתגובה למצב רגשי. תגובות רגשיות אלה כרוכות בנשימה עמוקה ומהירה שיכולה לעורר התקף אסטמה, כמו לאחר ריצה. עקה רגשית שלעצמה (חרדה, תסכול, כעס) יכולה לעורר אסטמה, אך המצב האסטמטי חייב להיות קודם לעקה הרגשית. רגשות קשורים לאסטמה גם מסיבה אחרת. ילדים רבים עם אסטמה סובלים מחרדה חמורה בעת ההתקף כתוצאה מתחושת החנק שנגרמת על-ידי האסטמה. חרדה ובהלה יכולות לגרום לנשימה מהירה או לאוורור יתר, שמעוררים ביתר שאת את התקף האסטמה. בעת התקף אסטמה רצוי לשלוט כמה שאפשר בחרדה ובבהלה. על ההורה להישאר קר רוח ולעודד את הילד להירגע, לנשום בקלות ולתת לו את התרופות המתאימות. מטרת הטיפול היא לשלוט באסטמה. כאשר האסטמה בשליטה, העקה הרגשית פוחתת ואז ניתן ביתר יעילות לעסוק בגורמים רגשיים אחרים. כל מחלה כרונית, במיוחד אם איננה בשליטה, יכולה להיות כרוכה בבעיות נפשיות משניות.

 

אולי יעניין אותך...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות וילדים

גורמים שונים יכולים להיות הסיבה של עיכוב התפתחותי אצל תינוקות. מקורם של גורמים אלה של …