בדיקת זרע

מהי המטרה של בדיקת זרע?

המטרה של בדיקת זרע היא לבחון את תקינות מנגנון הרבייה הגברי, במיוחד אם בת הזוג אינה מצליחה להרות וקיים חשש לעקרות הגבר. בבדיקה זו בוחנים תחת מיקרוסקופ את כמות הזירעונים ואיכותם ואת כמות נוזל הזרע ואיכותו. הזרע הוא חומר לבנבן הנפלט מן הפין בעת השפיכה. הזירעונים הם תאים בעלי ראש וזנב המאפשר להם לנוע אל עבר הביצית בכדי להפרותה. הזירעונים נעים בנוזל הזרע ובלעדיו לא יוכלו לנוע במעלה צוואר הרחם. בבדיקת זרע טיפוסית מודדים את הדברים הבאים: נפח הדגימה שנפלטה, סמיכותה, ריכוז הזירעונים בה, מספרם של הזירעונים בדגימה, תנועתיותם של הזירעונים  מספרם של הזירעונים התקינים והפגומים בדגימה, קרישה ונזילות של הדגימה, נוכחות פרוקטוזה (סוכר) בדגימה, רמת החומציות של הדגימה, מספר זירעוני בוסר ומספר תאי דם לבנים (מצביע על קיומו של זיהום).

מתי יש לבצע בדיקת זרע?

מקובל לבצע בדיקת זרע אם בני הזוג לא הצליחו להרות לאחר משך זמן סביר בו קיימו יחסי מין במטרה להרות. לפחות כ- 20% מן הזוגות הנשואים נתקלים בקושי להרות. ב- 40% מן המקרים מקור הבעיה הוא בפוריות הגבר. לעקרות הגבר סיבות רבות, וחלקן, כגון: התקשות הוורידים המנקזים את האשכים, ניתנות לטיפול. הבעיה השכיחה ביותר היא ספירת זרע נמוכה, שפירושה שאין מספיק זירעונים ולכן הסיכוי להפריית הביצית יורד באופן ניכר.

מהי משמעות התוצאות של בדיקת זרע?

נפח טיפוסי של דגימת זרע הוא בין 2 – 6 מיליליטר (כפית בערך). נפח נמוך עלול לפגוע בפוריות הגבר. נפח גדול מן הנפח הטיפוסי מצביע על כמות גדולה מדי של נוזל הזרע המדלל את הדגימה ועלול אף הוא לפגוע בפוריות.

סמיכות הזרע נמדדת בכמות הזירעונים במיליליטר זרע. כמות תקינה היא 20 מיליון ויותר במיליליטר, כלומר יותר מ- 80 מיליון זירעונים בפליטה אחת. ריכוז מופחת של זירעונים מקטין את הסיכוי להפריית הביצית.

תנועתיות הזירעונים נמדדת באחוז הזירעונים הנעים בדגימה. ככל שתנועת הזירעונים בדגימה אטית יותר או שאינה קיימת כלל, כך קטן הסיכוי להפרות את הביצית.

ככל שמספרם של הזירעונים הפגומים עולה, כך קטן הסיכוי להפרות את הביצית.

 

אולי יעניין אותך...

בדיקת מוח העצם

מהי המטרה של בדיקת מוח העצם? המטרה של בדיקת מוח העצם היא להעריך את רמות …