רדיולוגיה

רדיולוגיה היא התמחות רפואית שעושה שימוש בהדמיה כדי לאבחן ולטפל במחלה שנצפתה בתוך הגוף. רדיולוג עושה שימוש במגוון של טכנולוגיות הדמיה כגון: הדמיית רנטגן, הדמיית אולטרה-סאונד, הדמיית CT, רפואה גרעינית, הדמיית PET, והדמיית MRI, כדי לאבחן או לטפל במחלות.

הדמיית רנטגן (קרני X)

הדמיית רנטגן עושה שימוש בקרני X התגלו לראשונה בשנת 1895 על-ידי מדען גרמני בשם וילהלם קונרד רנטגן. רנטגן זכה בפרס נובל עבור תגלית חשובה זו. קרני רנטגן הן בעלות אורך גל קצר ואנרגיה רבה ומסוגלות לעבור דרך רקמות. במעברן דרך הגוף, רקמות דחוסות יותר, כמו עצמות למשל, חוסמות יותר קרניים מאשר רקמות דחוסות פחות, כמו הריאות למשל.

סוג מיוחד של חומר פוטוגרפי משמש לתיעוד תמונות של קרני רנטגן. הקרניים מומרות לאור וככל שמגיעה יותר אנרגיה לחומר המתעד, האזור שנחשף כהה יותר. מסיבה זו, בהדמיה של קרני רנטגן, העצמות בהירות יותר (פחות אנרגיה עברה דרכן) מהריאות (יותר אנרגיה עברה דרכן).

הדמיית אולטרה-סאונד

בריקות אולטרה-סאונד מייצרות הדמיות של אברים פנימיים באמצעות גלי קול. ההדמיות נוצרות כאשר גלי קול בתדירות גבוהה שמופנים אל הגוף שבים ונקלטים בסורק שמודד אותם.

הדמיות אולטרה-סאונד משמשות כסיוע לניטור ולאבחון של מצבים שונים בחלקים רבים של הגוף, כולל כליות, כבד ולב (אקו לב).

סורק אולטרה-סאונד נראה כמו גליל צביעה קטן. כאשר הוא עובר הלוך ושוב על הגוף, הסורק שולח לתוך הגוף גלי קול דרך העור והשרירים. גלי הקול שבים בעוצמות שונות ומתורגמים להדמיה על גבי מרקע. אפשר להעתיק את ההדמיה על גבי נייר או פילם.

הדרך שבה מתבצעת הסריקה תלויה במטרת הבדיקה. אפשר לבצע את הסריקה על גבי העור, או דרך פתחים טבעיים של הגוף כמו הפה או הנרתיק.

הדמיית CT

סורק טומוגרפיה ממוחשבת (CT) הוא סוג מיוחד של מכשיר רנטגן. במקום לשלוח קרן רנטגן בודדת דרך הגוף, כפי שהדבר נעשה בהדמיית רנטגן רגילה, הסורק שולח, בו זמנית כמה אלומות קרניים מזוויות שונות. אלומות קרני הרנטגן, לאחר שעברו דרך הגוף, מזוהות ועוצמתן נמדדת. המחשב עושה שימוש במידע זה ומחשב את הצפיפות היחסית של הרקמות שנבדקו. כל קבוצה של מדידות שעורך הסורק מייצגת, למעשה, מקטע של פנים הגוף.

המחשב מעבד את הממצאים, ומציג אותם כתמונה דו-ממדית על גבי מרקע. טכניקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) פותחה על-ידי הממציא הבריטי גודפרי הונספילד, שזכה בפרס נובל על המצאתו.

הדמיות CT מפורטות בהרבה מהדמיות רנטגן רגילות. אפשר לבנות מהמידע הדו-ממדי של הדמיית המחשב הדמיות תלת-ממדיות שיכולות לשמש כהמחשה וירטואלית שמראה למנתח את מה שיראה במהלך ניתוח.

הדמיות CT הוכחו כבעלות ערך רב באיתור גידולים ובתכנון של טיפולי הקרנות.

רפואה גרעינית

רפואה גרעינית היא התמחות בהדמיה רפואית שעושה שימוש באיזוטופים רדיואקטיביים ומתבססת על תהליך התפרקות רדיואקטיבית לאבחון ולטיפול במחלות. בהליכי הרפואה הגרעינית משלבים איזוטופים רדיואקטיביים (שפולטים קרינה) עם חומרים כימיים אחרים או עם תרופות כדי ליצור חומרי ריפוי רדיואקטיביים. אפשר למקם חומרים אלה באברים ספציפיים או בקולטני תאים, דבר שמאפשר יצירת הדמיות של תהליכי מחלה בתוך הגוף למטרות אבחון, או לשם השמדת תאים ורקמות למטרות טיפול.

הדמיית PET

הדמיית PET היא טכניקת הדמיה של רפואה גרעינית שמייצרת הדמיה תלת-ממדית של תהליכים תפקודיים בגוף. בשיטה זו מזהים זוגות של קרני גמה שנפלטות מאיזוטופים שהוצמדו למולקולות ביולוגיות פעילות בגוף. ריכוזי הקרינה שנפלטת מהגוף משמשים לבניית הדמיה במחשב. אם בוחרים, לדוגמה  מולקולות שפעילות בתהליך חילוף חומרים, ריכוזי הקרינה שנפלטה מאיזוטופים שהוצמדו להן יוצרים הדמיה של תהליכי חילוף חומרים ברקמה שנבדקה.

הדמיית MRI

הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) היא טכניקה חדשה יחסית שנכנסה לשימוש בתחילת שנות ה- 80 של המאה הקודמת. הדמיית MRI עושה שימוש בשדה מגנטי ובגלי רדיו, כלומר שאין בה חשיפה לקרינת רנטגן או לכל סוג אחר של קרינה שגורם לנזק.

סורק MRI הוא גליל צר שמוקף במגנט ענק. המגנט יוצר שדה מגנטי חזק. השדה המגנטי מסדר את הפרוטונים (החלקיקים החיוביים שבגרעין האטום) של אטומי המימן בגוף, שנחשפים לפעימות מהירות של אלומות גלי רדיו. אלומות גלי הרדיו מסחררות את הפרוטונים באטומי המימן שבגוף, וכתוצאה מכך הם מפיקים אותות רדיו חלשים שמתקבלים במקלט של הסורק. המידע במקלט מועבד על-ידי מחשב שמייצר הדמיה.

התמונה שמופקת מסורק MRI ואיכותה מספקים הדמיה מפורטת כך שאפשר לזהות שינויים זעירים במבני רקמות ואברים בתוך הגוף.בהליכים מסוימים עושים שימוש בחומרי ניגוד כדי להגביר את הדיוק של ההדמיה

פלואורוסקופיה

פלואורוסקופיה היא יישום מיוחד של הדמיית רנטגן, שמאפשרת צפייה בזמן אמת של מבני גוף בתנועה בעזרת חומרי ניגוד. חומרי הניגוד הם בריום שניתן בבליעה או יוד שניתן בצורות שונות כמו, בליעה, חוקן, הזרקה לעורק או עירוי לווריד. חומרי ניגוד חוסמים או סופגים קרינת רנטגן ועוזרים בהדמיה בזמן אמת להראות תהליכים דינמיים כמו, תנועתיות המעיים או זרימת דם בעורקים ובוורידים. יוד, כחומר ניגוד יכול להתרכז באזורים בלתי תקינים בגוף (גידולים, דלקת, ציסטות, כיבים ועוד) ולהפוך אותם לבולטים יותר.

רדיולוגיה התערבותית

רדיולוגיה התערבותית היא ביצוע הליכים רפואיים, בפולשנות מזערית ככל האפשר, בהנחיית טכניקות הדמיה.

רדיולוגיה התערבותית או בשמותיה האחרים ניתוח מונחה הדמיה או רדיולוגיה ניתוחית, היא תת-התמתחות ברדיולוגיה שבה הליכים מונחי הדמיה משמשים לאבחון ולטיפול במספר רב של מערכות הגוף. רופאים שעוסקים ברדיולוגיה התערבותית מתמחים בטיפולים ממוקדים בפולשנות מזערית. רופאים אלה יכולים לטפל במצבים רבים שחייבו בעבר התערבות ניתוחית באמצעים שאינם ניתוח. בטיפולי רדיולוגיה התערבותית (ניתוחים זעיר פולשניים) יש פחות סיכון, פחות כאבים וזמן ההחלמה קצר יותר בהשוואה לניתוח פתוחים. טכניקות ההדמיה השונות מאפשרות לבצע הליכים בעזרת מחטים או צנתרים דקים. ההדמיות מסייעות בהכוונת המכשור הרפואי ישירות למטרה, תוך גרימת טראומה גופנית מזערית, הפחתת שיעורי זיהום וקיצור זמני אחלמה ואשפוז.

אולי יעניין אותך...

בדיקה לגילוי מין העובר

הדמיית אולטרה סאונד

בדיקות אולטרה סאונד מייצרות הדמיות של אברים פנימיים באמצעות גלי קול. ההדמיות נוצרות כאשר גלי …