הדמיית ct

הדמיית ct  (טומוגרפיה ממוחשבת) היא סוג מיוחד של הדמיית רנטגן. במקום לשלוח קרן רנטגן בודדת דרך הגוף, כפי שהדבר נעשה בהדמיית רנטגן רגילה, הסורק שולח, בו זמנית כמה אלומות קרניים מזוויות שונות.

איך פועלת הדמיית ct?

אלומות קרני הרנטגן, לאחר שעברו דרך הגוף, מזוהות ועוצמתן נמדדת. אלומות רנטגן שעברו דרך רקמה צפופה פחות, כמו הריאות למשל, חזקות יותר. אלומות רנטגן שעברו דרך רקמה צפופה יותר, כמו עצם למשל, תהיינה חזקות יותר. המחשב עושה שימוש במידע זה ומחשב את הצפיפות היחסית של הרקמות שנבדקו. כל קבוצה של מדידות שעורך הסורק מייצגת מקטע של פנים הגוף. המחשב מעבד את הממצאים, ומציג אותם כתמונה דו-ממדית על גבי מרקע.

טכניקת טומוגרפיה ממוחשבת ct פותחה על-ידי הממציא הבריטי גודפרי הונספילד, שזכה בפרס נובל על המצאתו.

למה משמשת הדמיית ct?

הדמיות ct מפורטות בהרבה מהדמיות רנטגן רגילות. בסורקים מודרניים של ct אפשר לבנות מהמידע הדו-ממדי של הדמיית המחשב הדמיות תלת-ממדיות. הדמיות אלו יכולות לשמש כהמחשה וירטואלית שמראה למנתח את מה שיראה במהלך ניתוח.

הדמיות ct מאפשרות לרופאים לראות את שנעשה בתוך הגוף מבלי צורך לנתח או לבצע בדיקות שאינן נעימות. הדמיות אלו הוכחו כבעלות ערך רב באיתור גידולים ובתכנון של טיפולי הקרנות.

מהו השימוש בסורקי ct?

סורקי ct עוצבו במקור כדי ליצור הדמיות של המוח. כעת הם מתקדמים יותר ויכולים ליצור הדמיות בכל חלק בגוף.

הסורק טוב במיוחד בבדיקות לגילוי דימום במוח, מפרצות (התנפחות של כלי דם) במוח, גידולים במוח ונזק מוחי. הוא יכול גם למצוא גידולים וכיבים בכל הגוף ומשמש להערכת סוגי מחלות ריאה.

סורק ct משמש גם לבדיקת פציעות פנימיות בגוף כמו קרעים בכליות, בטחול או בכבד, או פציעות בעצם במיוחד בעמוד השדרה. סריקות ct משמשות גם כהנחיה בניתוחי מעקפים ובהליכים התערבותיים לשיכוך כאב.

איך מתכוננים להדמיית ct?

אם הסריקה, לדוגמא, תתבצע באזור הבטן, יתבקש המטופל לצום כ- 6 שעות לפני הבדיקה. כ- 45 דקות לפני הבדיקה הוא יתבקש לשתות נוזל ניגוד לקרני רנטגן, דבר שיקל לראות בברור את המעיים.

לעיתים מוזרק, במהלך הסריקה, נוזל ניגוד לווריד. דבר זה מקל לראות אברים, כלי דם או גידולים. הזריקה יכולה לגרום לאי-נוחות קלה, ואנשים מסוימים חווים תחושה של חמימות בזרועם.

איך מתבצעת הדמיית ct?

הסורק נראה כמו סופגנייה גדולה עם חור במרכזה. במהלך הסריקה שוכב המטופל על מיטה, כאשר חלק הגוף שנבדק נמצא בתוך מנהרה עגולה או בפתח הסורק.

המיטה נעה באיטיות קדימה ואחורה כדי לאפשר לסורק ליטול תמונות מתוך הגוף. אורכה של הבדיקה תלוי במספר התמונות והזוויות השונות שנדרשות.

האם הבדיקה מכאיבה?

הבדיקה אינה מכאיבה כלל, אך אנשים מסוימים חשים אי-נוחות בשכיבה בתוך מנהרה עגולה. המנהרה צרה וצפופה, ואנשים שלוקים בפחדים חמורים ממקומות סגורים (קלאוסטרופוביה) יכולים לחוות בעיות במהלך הסריקה. כדי להודיע לרופא ולטכנאי אם סובלים מפחד כזה. אנשים אחרים נעשים מעט עצבניים בגלל הרעש הצורם שמפיקה המכונה בעת פעולתה.

האם סריקת ct מסוכנת?

הרבה יותר קרינת רנטגן מופקת בסריקת ct מאשר בהדמיית רנטגן רגילה, לכן רופאים אינם ממליצים על ביצוע סריקת ct אלא אם קיימת סיבה רפואית טובה לכך.

מטופלים מסוימים יכולים לחוות תופעות לוואי בגלל תגובה אלרגית לנוזל הניגוד שהוזרק לוורידים.

במקרים נדירים ביותר, חומר הניגוד יכול לגרום לנזק לכליות מוחלשות. חשוב לציין בפני הרופא או הטכנאי על קיומה של כל אלרגיה, אסטמה או בעיה בכליות לפני הזרקת חומר הניגוד.

מה מתקבל מהדמיית ct?

הדמיית ct יכולה לתת לרופא תמונה בהירה הרבה יותר על פנים הגוף מאשר הדמיית רנטגן רגילה. סוגים שונים של רקמות כמו עצם, שריר ורקמת שומן נראים בברור בסריקת ct. כאשר מתבוניים בבטן, הסריקה ממחישה אברים שונים כמו הלבלב, הטחול והכבד.

כאשר יש צורך לבחון את המוח, האזורים שמכילים נוזלים, החללים בין חלקי המוח, נראים בברור. כתמים קטנים ביותר בריאות ניתנים לזיהוי באמצעות ct ולכן נערכים כעת מחקרים שבוחנים האם סריקה זו תוכל לשמש כדרך לגילוי מוקדם של סרטן ריאות.

אולי יעניין אותך...

בדיקה לגילוי מין העובר

הדמיית אולטרה סאונד

בדיקות אולטרה סאונד מייצרות הדמיות של אברים פנימיים באמצעות גלי קול. ההדמיות נוצרות כאשר גלי …