הגיע הקיץ פטריות ברגליים חוזרות

הגיע הקיץ, ואתו השרב והלחות, ולצערנו- גם פטריות ברגליים. בעיית הפטריות מוכרת כמעט לכל אחד ושכיחותן עולה משמעותית במהלך הקיץ, זאת בשל תנאי החום והלחות, אך גם בשל הביקורים התכופים בברכה ובים שבהם יש סיכון מוגבר להידבק בזיהום פטרייתי.

פטריות ברגליים תסמינים ושכיחות

המקומות המועדים להתפתחות פטריות ברגליים הם בין אצבעות הרגליים, כפות הרגליים, מפשעה, מתחת לבית השחי ובקפלי הגוף, מקומות שמהווים סביבה חמה ולחה. התופעה שהכי מציקה לנו בשעה שאנו סובלים מפטריות היא הגרד הבלתי נסבל ותחושת אי הנוחות הכללית, אך גם הפן האסתטי של העניין מטריד את מי שסובל מפטרת באזורים שחשופים לעין.

הפטרת בעור הרגליים באה לידי ביטוי בקשקשת, אדמומיות בעור, קילופים וסדקים זעירים בעור. בפטרת ציפורניים ניתן להבחין בשינויים במבנה הציפורן או בצבעה: הציפורן לעתים הופכת ללבנה או ירקרקה, לעתים מופיעים עליה כתמים לבנים או צהובים או שהיא מתעבה, וזה בדרך כלל סימן לכך שהתפתחה שם פטרייה.

זיהום פטרייתי הוא אחד הזיהומים השכיחים ביותר. כ-9% ממי שיבקר בברכה ידבק בפטרת, והסטטיסטיקה אומרת ש-10-15% מהאוכלוסייה סובלים מזיהומים פטרייתיים בעור ובציפורניים. בקרב קבוצות אוכלוסייה מסוימות כמו עובדי מכרות, אנשים שחיים בפנימיות או בצבא, אחוז הסובלים מזיהומים פטרייתיים יכול להגיע גם ל-30%.

דר' זהבה לבר, מומחית לרפואת עור ודרמטולוגיה קוסמטית מסבירה מהי פטרת, איך נדבקים בה, איך מטפלים בה ואיך נמנעים ממנה.

מהן פטריות ברגליים, ואיך נדבקים בהן?

פטריות משתייכות לקבוצה של מיקרו-אורגניזמים. אפשר לחלק את הפטריות לשתי קבוצות עיקריות: טחבים שהידועה מביניהם היא פטריית הטריחופיטון, שהוא המזהם העיקרי של העור וציפורניי הרגליים. הקבוצה השנייה הם השמרים שהידועה מביניהם היא פטריית הקנדידה. רוב הפטריות מייצרות חומרים שמסוגלים לפרק שומנים, חלבונים או קרטין ובדרך זאת לחדור לרקמות העור והציפורניים.

איך נדבקים בפטרת?

הסיכון להדבקות בפטרייה בעור ובציפורניים תלוי במספר גורמים:

 • קיומה של פטרייה בסביבה;
 • יכולת ההישרדות של הפטרייה בצורתה המדבקת (יש פטריות שמסוגלות להיאחז ולחיות על קשקשת בעור גם למשך שנתיים)
 • תנאים שמאפשרים חדירה של הפטרייה לעור, כמו לחות, סדקים או דלקת בעור.

יש המאמינים שפטרת בעור הרגליים היא ביטוי של זיהום פטרייתי בדרכי העיכול, אך אין לזה ביסוס במחקרים שנעשו בנושא. אמנם במקרים בהם יש כשל חיסוני כמו במחלת האיידס קיימים זיהומים פטרייתיים באיברים פנימיים כמו מערכת העיכול והריאות, אך אין זה קשור לפטרת בעור ובציפורניים.

פטרת העור והציפורניים היא בדרך כלל פטרת שטחית, שמגיעה מ-3 מקורות עיקריים: חיות שנמצאות בסביבת האדם, האדמה עליה דורכים או אנשים אחרים בסביבה שסובלים מזיהום פטרייתי. ישנן גם פטריות שחיות על צמחים או קוצים.

אנשים שחולים במחלות כמו סוכרת, מהפרעות בזרימת הדם או אנשים שהמערכת החיסונית שלהם פגועה, נמצאים בסיכון מוגבר להדבק בפטריות. כמו כן, אנשים שמאושפזים לתקופות ארוכות וחייבים להתקלח במקלחות ציבוריות, או חולים שנוטלים אנטיביוטיקה לאורך זמן חשופים יותר לזיהומים פטרייתיים בשל פגיעת האנטיביוטיקה בחיידקים ששומרים על שלמות העור.

הסיכון להדבק בפטרת גובר בקיץ משום שאז אנו חשופים לגורמים חיצוניים המעודדים את ההדבקות בפטרייה. מקומות שנגועים בפטרת כמו בריכות, שדות, גינות הם כר פורה לזיהומים פטרייתיים, ולכן מומלץ לנעול נעליים או כפכפים ולא ללכת יחפים.

גם לאחר שמטפלים בפטרייה, והעור נרפא, עדיין יש סכנה להדבקות חוזרת אם אנו נחשפים שוב למשטחים נגועים. כדי להקטין את הסיכוי להדבק בפטרת, רצוי להימנע מהליכה ברגליים יחפות על משטחי עץ או שטיחונים למיניהם, ומשימוש במקלחות ציבוריות ובמקלחות בבית שבו לחלק מהאנשים יש זיהומים פטרייתיים.

גורם נוסף שמגביר את הסיכוי להדבקות הוא לחות. זיעה גורמת לפגיעה מסוימת בשלמות העור, לסדקים קטנים, שמקלים על הפטרייה לחדור פנימה. גם בעור יבש במיוחד, כפי שקורה לעתים בקיץ, מופיעים סדקים קטנים שמאפשרים כניסה של הפטרייה לעור ולציפורניים.

נוכחות פטרייה בציפורן אחת מגבירה את הסיכוי להדבקות שאר הציפורניים והעור. מומלץ שבמהלך טיפול בפטרת בעור ובציפורניים מומלץ להחליף את הנעליים מכיוון שגם בהן קיימת פטרייה והן מהוות מקור להדבקות מחודשת.

כיצד ניתן לטפל בפטריות ברגליים?

ברוב המקרים של פטרת עור ניתן לטפל באמצעות משחות שמטפלות בפטרייה ומרגיעות את הגרד כמו אגיסטן אלוורה, אגיספור או ציקלודרם, מורחים את המשחות באזורים הנגועים, בין האצבעות ובכפות הרגליים, במשך 10 ימים לפחות. ישנן מספר אפשרויות לטיפול בפטרת ציפורניים. במקרים בהם רק ציפורן אחת או שתיים נגועות, אפשר להמיס את החלק הנגוע באמצעות ערכה בשם קרטוספור, ובהמשך להשתמש בתכשירים אנטי פטרייתיים בצורת משחה או טיפות. אפשרות נוספות היא להשתמש בלק רפואי כגון לוסריל או בטרפן. במידה ויש מספר ציפורניים נגועות, הטיפול ניתן באמצעות גלולות במרשם רופא שניתנות דרך הפה, כגון למיסיל, ספורנוקס, פלוקנול ועוד.

מניעת פטריות ברגליים

פטרת מתפתחת במקומות לחים ובמקומות בהם הסביבה מזוהמת בפטריות, על מנת להפחית את הסיכון בהדבקות ולמנוע אותה מומלץ:

 • להקפיד על אוורור הרגליים. אם נוהגים לנעול נעליים סגורות, רצוי לנעול סנדלים בקיץ.
 • מי שחייב לנעול נעליים סגורות בקיץ, צריך להקפיד לגרוב גרבי כותנה ולהחליף אותן במהלך היום.
 • לחיילים מומלץ להחליף גרביים בכל הזדמנות, יש להצטייד בזוג גרביים נוסף בימים חמים במיוחד.
 • לרחוץ מידי יום את האזורים המועדים לפורענות וליבש אותם היטב בעזרת מגבת ? במיוחד את העור בכפות הרגליים ובין אצבעות הרגליים.
 • לנעול כפכפים במקלחות ציבוריות ובברכות על מנת שלא לבוא במגע עם משטחים מזוהמים ולהידבק בפטריות.
 • הסובלים מפטריות צריכים להקפיד להתנגב במגבת רחצה נפרדת מיתר בני הבית.
 • מומלץ שלא להשתמש בסבונים שמייבשים את העור, אלא באל סבון, וכן להשתמש במים פושרים ולא חמים, שגורמים לפגיעה בעור. יש להמעיט בקרצוף של העור בעת רחצה.
 • מומלץ לסובלים מיובש בעור להשתמש בקרם לחות המכיל אוריאה כגון אקסרה פוט או קרמים אחרים, היות ולאוריאה יש סגולות להגברת הלחות בעור.

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …