גורמי מיגרנה – מיתוסים ומציאות

מיגרנה היא בעיה שכיחה. 18% מהנשים ו-6% מהגברים יסבלו מהתקפי מיגרנה במהלך חייהם. מהם גורמי מיגרנה – לא ידוע ולא ברור, האם מדובר באורח חיים או אולי בגורמים גנטיים, אך המיתוסים ביחס למיגרנה רבים. רבים מקשרים בין שוקולד למיגרנה, וחושבים שיחסי מין זו דרך טובה לטפל בהתקף מיגרנה. אחרים בטוחים שילדים לא סובלים ממיגרנה, ושזו מחלה של מבוגרים בלבד. דר' הרינג שוברת כמה מיתוסים ומעמידה דברים על דיוקם:

מיתוס ראשון מיגרנה זאת לא מחלה, זה הכול בראש, זו תופעה פסיכו-סומאטית –

לא נכון.

מיגרנה היא מחלה מוחית שמתאפיינת בהתקפי כאב חוזרים בחצי הראש, וגם בבחילות, הקאות, שלשול, הטלת שתן מרובה, קור בידיים וברגליים. על כן, חשוב לקחת תרופה כלשהי, כגון תרופות מסוג טריפטנים, מיד כשההתקף מתחיל ולא לחכות שהמיגרנה תעבור מעצמה.

מיתוס שני שוקולד וקפה גורמים למיגרנה –

נכון חלקית.

לכל המזונות שמכילים קפאין, כגון שוקולד, תה, קפה, קולה יש השפעה על מיגרנה. עודף קפאין או הפסקה פתאומית של צריכת קפאין עלולים לגרום להתקף מיגרנה (לדוגמא בזמן צום יום כיפור, או ביום שבת, כאשר קמים מאוחר ושותים את הקפה הראשון לקראת הצהריים). יחד עם זאת, שוקולד או קפה גם יכולים להקל על התקף מיגרנה, משום שהם גורמים להרחבת כלי הדם במוח. ההמלצה למי ששותה כמות גדולה של קפה ומעוניין להוריד אותה מבלי להסתכן בהתקפי מיגרנה, להפחית את הכמות בהדרגה, ולא בבת אחת.

מיתוס שלישי עקה גורמת למיגרנה –

נכון חלקית.

ידוע כי מצבי עקה (Stress) יכולים להוביל להתקף מיגרנה, אך גם ירידה במתח היומיומי יכולה להיות הגורם להתקף. ישנם אנשים שסובלים ממיגרנות רק בסופי שבוע, משום שזה הזמן בו הם מרשים לעצמם להירגע ולנוח, וזה הזמן שבו הגוף יוצא מהשגרה. כשזה קורה, כלי הדם במוח מתרחבים, ויכול להתרחש התקף מיגרנה. כל יציאה מהשגרה, בין אם בשל אירוע חיובי כמו חופש או מנוחה ובין אם בשל אירוע שלילי, יכולה לגרום למיגרנה.

מיתוס רביעי רק מבוגרים סובלים ממיגרנה –

לא נכון.

התקפי מיגרנה יכולים להתחיל בגיל ינקות. החל מגיל 12 שנים שכיחות המיגרנה בקרב ילדים דומה לשכיחות המחלה אצל מבוגרים. נתון מעניין הוא שעד גיל 12 שנים, יותר בנים מבנות סובלים ממיגרנות, ואילו מגיל 12 שנים ומעלה הסטטיסטיקה משתנה ובנות סובלות יותר ממיגרנות מאשר בנים. זאת בשל שינויים הורמונליים, שגורמים, ככל הנראה, להופעת המיגרנה.

 

מיתוס חמישי מיגרנה היא מחלה תורשתית –

נכון.

בקרב 70%-80% מהסובלים ממיגרנה ישנו בן משפחה נוסף שסובל ממיגרנה. לאחרונה התפרסם מחקר על גילוי הגן שגורם להתקפי מיגרנה.

מיתוס שישי גברים אינם סובלים ממיגרנה –

לא נכון.

אמנם גברים מועדים לסבול ממיגרנה פי שתיים עד ארבע פחות מאשר נשים, אך אין זה נכון שאינם סובלים כלל ממיגרנה. ההשערה בקרב הרופאים היא שנשים סובלות ממיגרנות פי שניים מגברים בשל השינויים ההורמונליים שהן עוברות במהלך חייהן: תחילת הוסת, הריון ולידה, גיל המעבר.

מיתוס שביעי יחסי מין מקלים על כאבי ראש –

נכון חלקית.

אצל חלק מהאנשים שסובלים ממיגרנות יחסי המין פועלים כמו משכך כאבים טבעי, ככל הנראה בשל שחרור האנדורפינים. אצל חלק אחר מהסובלים ממיגרנה יחסי מין עלולים דווקא להחמיר את כאב הראש הקיים. זה אינדיבידואלי.

מאת: דר רחל הרינג-חנית, נוירולוגית בכירה ומנהלת היחידה לכאבי ראש בבי"ח מאיר.

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …