אבות מדוכאים

תסמונת טורט

תסמונת טורט היא הפרעה נוירולוגית שנקראת על שמו של רופא צרפתי זורז גילס דה-לה-טורט, שתיאר לראשונה את התסמונת בשנת 1885. מקובל להניח שברוב המקרים זהו מצב גנטי מולד שעובר בתורשה מהורה לילדו. רופאים ומדענים אינם יודעים את הגורם המדויק לתסמונת טורט, אך בכמה מחקרים נטען שהתסמונת מתחוללת כאשר ישנם שינויים במוח ובעיות באופן שבו העצבים מתקשרים. הפרעה באיזון של ממסרים עצביים, כימיקלים במוח שנושאים אותות עצביים מתא לתא, יכולה לקחת חלק בתסמונת טורט. תסמונת טורט אינה מדבקת.
תסמיני תסמונת טורט צצים בדרך כלל בילדות או בשנות הנעורים המוקדמות. זו אינה תסמונת שכיחה, רק 3 מכל 1,000 אנשים לוקים בה. זכרים מועדים יותר ללקות בתסמונת טורט.
כדי להיות מאובחן כלוקה בתסמונת טורט, צריכים להופיע כמה סוגים שונים של טיקים, במיוחד טיקים תנועתיים מורכבים ולפחות טיק קולי אחד.
טיקים הם תנועות או קולות פתאומיים שחוזרים על עצמם, שאנשים מסוימים עושים באופן שנראה ככזה שאין ערים לו. טיקים שכיחים יותר ממה שאנו משערים. לאנשים רבים יש טיקים שחולפים מעצמם תוך פחות משנה או טיקים קלים שאינם פוגמים בחיי השגרה.
אך בקרב ילדים מסוימים, הטיקים חמורים יותר או שנמשכים זמן רב יותר. אם ילד חווה טיקים יותר משנה, זוהי כנראה הפרעת טיקים כרונית. במקרים מסוימים טיקים אלה הם חלק ממצב שנקרא תסמונת טורט.
טיקים שכרוכים בתסמונת טורט נוטים להתעדן או אף להיעלם לגמרי כאשר הילדים מגיעים לבגרות. עד שזה קורה, ישנם צעדים רבים שאפשר לנקוט כדי לסייע לילד לשאת במצב זה.

תסמיני תסמונת טורט

טיקים מוגדרים כטיקים פשוטים או כטיקים מורכבים. טיקים תנועתיים (מוטוריים) פשוטים הם תנועות פתאומיות, קצרות שחוזרות על עצמן ומעורב בהן מספר מוגבל של קבוצות שרירים. כמה מהטיקים הפשוטים השכיחים ביותר הם מצמוץ עיניים, עוויות פנים, משיכות כתף וטלטלות ראש או כתף. טיקים קוליים פשוטים כוללים כחכוח גרון חוזר ונשנה, משיכה באף או קולות נהימה.
טיקים תנועתיים מורכבים הם דפוסים מתוזמנים וברורים של תנועות של כמה קבוצות שרירים. טיק תנועתי מורכב יכול לכלול עווית פנים משולבת עם הטיית ראש ומשיכת כתף. טיקים תנועתיים מורכבים יכולים להיראות כבעלי יעוד כמו רחרוח או נגיעה בחפצים, או דילוג, קפיצה, כיפוף או פיתול.
טיקים קוליים פשוטים יכולים לכלול כחכוח גרון, רחרוח או נחירה, נהימה או נביחה. טיקים קוליים מורכבים יותר יכולים לכלול מילים או משפטים קצרים.
הטיקים הדרמטיים ביותר יכולים לכלול תנועות שתוצאתן היא נזק עצמי או טיקים קוליים שכוללים מילים גסות או חזרה על מילים וביטויים של אחרים.
לחלק מהטיקים קודמים תחושה או דחף בקבוצת השרירים המסוימת. אנשים עם תסמונת טורט מתארים לעיתים את הצורך להשלים טיק באופן מסוים או במספר פעמים מסוים כדרך להשתחרר מהדחף או להפחית את התחושה המוקדמת.
טיקים מחמירים לעיתים קרובות בעת התרגשות או חרדה ומשתפרים במהלך פעילויות רגועות וממוקדות. התנסויות גופניות שונות יכולות לעורר או להחמיר טיקים, לדוגמא צווארון לוחץ יכול לעורר טיקים בצוואר, או שמיעת אדם אחר מכחכח בגרונו יכול לעורר טיק קולי דומה. טיקים אינם נעלמים במהלך השינה אך עוצמתם קטנה באופן משמעותי.

מהו מהלך התקדמותה של תסמונת טורט?

טיקים באים והולכים במשך הזמן, משתנים בסוגם, תדירותם, מיקומם ובחומרתם. התסמינים הראשונים מופיעים בדרך כלל באזור הראש והצוואר ויכולים להתקדם לשרירים בבית החזה ולזרועות. טיקים תנועתיים קודמים בדרך כלל להתפתחותם של טיקים קוליים, וטיקים פשוטים קודמים בהופעתם לטיקים מורכבים. רוב המטופלים חווים את שיא חומרת הטיקים לפני אמצע שנות הנעורים עם שיפור בקרב רוב הסובלים לקראת סוף שנות הנעורים ותחילת שנות הבגרות. בקרב 10% לערך מכלל הלוקים בתסמונת היא נמשכת גם בבגרות.

האם אנשים עם תסמונת טורט יכולים לשלוט בטיקים?

על אף שהטיקים בתסמונת טורט אינם רצוניים, אנשים מסוימים יכולים לעתים לדכא, להסוות או לנהל את הטיקים שלהם במאמץ למזער את השפעתם על התפקוד. אנשים עם תסמונת טורט מדווחים לעתים קרובות על הצטברות ניכרת של מתח כאשר הם מדכאים את הטיקים עד לנקודה שבה הם מרגישים שהטיק חייב לבוא לידי ביטוי. טיק בתגובה לגירוי סביבתי יכול להיראות כרצוני או כבעל יעוד אך לא כך הוא המצב.

מה גורם לתסמונת טורט?

על אף שהגורם לתסמונת טורט אינו ידוע, מחקרים שנערכו מצביעים על אי-תקינות באזורי מוח מסוימים, על התקשורת המוחית באזורים אלה ועל חומרי ממסר עצבי שאחראיים על התקשורת בין תאי העצבים כגורמים שכנראה מועדים לעורר את ההפרעה.

איזה הפרעות קשורות בתסמונת טורט?

רבים מהלוקים בתסמונת טורט חווים בעיות נוירו-התנהגותיות נוספות כמו, חוסר תשומת לב, פעלתנות יתר ואימפולסיביות (ADHD), בעיות שקשורות בכתיבה, קריאה וחשבון, ותסמיני התנהגות כפייתית.
אנשים עם תסמונת טורט מדווחים גם על הפרעות 
דיכאון וחרדה וגם על קשיים אחרים בחיים שקשורים או שאינם קשורים באופן ישיר לתסמונת. בהתחשב בקשת הסיבוכים האפשרית, טוב יעשו הלוקים בתסמונת טורט אם יפנו לקבלת עזרה רפואית שתספק תכנית טיפול כוללנית.

איך מאבחנים תסמונת טורט?

כאשר מתעורר חשש לקיומה של תסמונת טורט על-ידי רופא הילדים או רופא המשפחה רצוי לפנות לנוירולוג שהוא המומחה בבעיות של מערכת העצבים. לפני שניתן לאבחן בוודאות תסמונת טורט, צריכים להתקיים טיקים במשך שנה לפחות. על אף שטיקים יכולים להתחולל מדי יום או לסירוגין במהלך השנה, לא ניתן להגיע לאבחון ודאי אם במהלך השנה ישנה תקופה של יותר משלושה חודשים ללא טיקים. סביר שהנוירולוג יבקש לבצע מעקב אחר תדירות הטיקים וסוגיהם השונים.
לא קיימת בדיקת אבחון ספציפית לתסמונת טורט. הרופא יגיע לאבחון הוודאי לאחר שבחן עבר רפואי וערך בדיקה גופנית. לעתים ישתמש הרופא בבדיקות הדמיה כמו הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) או הדמיה ממוחשבת (CT) או רישום גלי מוח (EEG) ואף בדיקות דם שונות כדי לשלול מצבים אחרים שיש להם תסמינים דומים לתסמונת טורט.

טיפול בתסמונת טורט

מכיוון שהטיקים אינם גורמים, ברוב המקרים, למוגבלות, רוב הלוקים בתסמונת טורט אינם זקוקים לטיפול תרופתי לדיכוי הטיקים. ישנן תרופות יעילות עבור אלה שתסמיניהם פוגמים בתפקודם. למרבה הצער לכל התרופות ישנן תופעות לוואי. ניתן לצמצם את רובן על-ידי התחלה איטית ומחושבת של הטיפול והקטנת מינונים כאשר מתחוללות תופעות לוואי. תופעות הלוואי השכיחות הן טשטוש, עלייה במשקל וקשיים קוגניטיביים (תפיסתיים). בנוסף יכול להופיע רעד או תנועות תזזיתיות דוגמת תסמיני מחלת פרקינסון.
יש הגורסים שטיפול פסיכולוגי יכול לעזור. על אף שבעיות נפשיות אינן הגורם לתסמונת טורט, בעיות אלו יכולות להיות תוצאה של התסמונת. טיפול נפשי יכול לסייע לשאת טוב יותר את קשיי התסמונת ולהתמודד עם בעיות חברתיות ורגשיות שצצות בעקבותיה. לאחרונה פותחו טיפולים התנהגותיים שכוללים אימוני מודעות ואימוני תגובה לתסמונת שהראו יעילות מסוימת במחקרים קטנים.

לחיות עם תסמונת טורט

אנשים רבים אינם מבינים מהי תסמונת טורט או למה היא גורמת, כך שהם יכולים שלא לדעת מה לעשות עבור מי שלקה בתסמונת. כאשר אנשים נועצים מבט, ילדים ונערים עם תסמונת טורט יכולים לחוש בושה, מבוכה ותסכול. אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מסבירים שוב ושוב על התסמונת לאנשים אחרים ועדיין לזכות למבטי חמלה או זלזול.
הטיקים נעשים בדרך כלל למתונים יותר ככל שהילד מתבגר, ויכולים לחלוף לגמרי בהגיעו לבגרות. על אף שהילד באופן טבעי יעדיף להישאר בבית ולהימנע ממצבים חברתיים בגלל הטיקים, הנה כמה צעדים שאפשר לנקוט כדי לסייע לשאת את אותם המצבים:

  • להיות מעורב. כמה מומחים טוענים שכאשר ילדים או נערים נוטלים חלק בפעילות, הטיקים שלהם הופכים למתונים יותר ותדירותם יורדת. משחקי ספורט, אימון גופני או תחביבים הם דרכים מעולות עבור ילדים למקד ולתעל את משאביהם הנפשיים והגופניים.
  • להושיט עזרה. חיים עם תסמונת טורט הופכת במקרים רבים ילדים ונערים לערים יותר לרגשות הזולת, במיוחד לאנשים צעירים אחרים עם בעיות. אפשר להשתמש ברגישות מיוחדת זו להתנדבות. הידיעה שעוזרים לאחרים משפרת את הביטחון העצמי ומחלישה את התחושה של זרות ומוזרות.
  • לאמץ יצירתיות. פעולות יצירתיות כמו כתיבה, ציור או נגינה מסייעת למקד את הנפש בדברים אחרים ולעזור בהתפתחותם.
  • לחפש תמיכה. הצטרפות לקבוצת תמיכה של לוקים בתסמונת טורט מחזקת את ההערכה העצמית כאשר נמצאים בחברתם של אחרים שמבינים את האתגרים שמציבה תסמונת טורט.
  • לשלוט במצב. אנשים עם תסמונת טורט יכולים להרגיש שהם שולטים בחייהם בכך שהם חוקרים את התסמונת, שואלים את רופאיהם ונטולים חלק פעיל בטיפול בעצמם.

     

 

 

 

 

 

אולי יעניין אותך...

מחלות של החומר הלבן במוח

מחלות של החומר הלבן במוח

החומר הלבן נמצא ברקמות עמוקות של המוח, מתחת לקליפת המוח. החומר הלבן מורכב מתאי תמיכה …