איבופרופן בהריון

בדיקת פיברונקטין עוברי לחיזוי לידה לפני זמנה

בדיקת פיברונקטין עוברי מתבצעת אם אישה שנמצאת בין שבוע 24 להריון לבין שבוע 34 להריון חווה תסמינים של צירים טרם זמנם. מטרת הבדיקה היא לחזות האם צפויה לידה לפני זמנה. במידה ומתגלה סיכון ניתנים טיפולים לעיכוב הצירים ולדחיית הלידה כדי למנוע סיבוכים שיכולים לפגוע  בבריאותו של התינוק אם ייולד טרם זמנו.

נתונים מראים שרוב הנשים שחוות תסמינים של לידה בטרם עת אינן יולדות בפועל מוקדם מהצפוי. אך למרבה הצער הן מקבלות טיפולים שאינם הכרחיים שמטרתם לעכב את התהליך מכיוון שהרופאים אינם יודעים בוודאות אם אכן תתרחש לידה בטרם עת. בדיקת פיברונקטין יכולה לסייע לרופאים לחזות אם צפויה לידה בטרם עת.

דגימה של נוזלים מהנרתיק או מצוואר הרחם נלקחת כדי לגלות האם דולף פיברונקטין עוברי (חלבון שמסייע לשליה להיצמד אל הרחם), דבר שאם אכן קורה, מגביר את הסיכוי שתתרחש לידה ספונטאנית בטרם עת. רמות גבוהות של חלבון זה יכולות להיגרם בגלל סיבות שאינן קשורות בסיכון ללידה בטרם עת, לכן ממצא חיובי של בדיקת פיברונקטין אינו אמצעי בדוק לחיזוי צירים ולידה טרם זמנם.

לעומת זאת, ממצא שלילי של בדיקת פיברונקטין (רמות נמוכות של פיברונקטין עוברי) הן אמצעי חיזוי אמין שלא תתרחש לידה טרם זמנה ב- 7-14 הימים הקרובים. מכיוון שישנם סיכונים בטיפול באישה עם צירים טרם זמנם (בהמתנה ללידה בטרם עת), ממצא שלילי של פיברונקטין עוברי יכול להפחית אשפוזים וטיפולים תרופתיים בלתי נחוצים בבית החולים. 

מחקרים מראים כי בדיקת פיברונקטין עוברי נמצאה כאמצעי חיזוי מאוד מדויק מי מהנשים לא תלד מוקדם מהצפוי. נשים שתוצאת בדיקתן הייתה שלילית לא תזדקקנה לאשפוז לשם שמירת הריון.

אולי יעניין אותך...

בדיקות הריון

זיהומים בהריון

זיהומים בהריון הם בעיה נפוצה. לעתים מדובר בזיהומים קלים שאינם מסוכנים, אך לעתים אלו זיהומים …