שיאצו

שורשיה של שיטת הטיפול היפנית שיאצו נטועים ברפואה הסינית העתיקה. ברפואה הסינית ישנם כמה סוגי טיפול, כגון: דיקור, צמחי מרפא, תרופות ואנמה (עיסוי). שיאצו משלב את יסודות העיסוי הסיני עם תיאורית המרידיאנים הנמצאת בבסיס הדיקור, בתוספת השפעות מערביות כמו כירופרקטיקה ואוסטיאופטיה.

תולדות שיאצו

בתחילת המאה ה-20 החלו מטפלים יפניים שונים לשלב באופן מושכל את עקרונות האנמה (עיסוי סיני), ואת עקרונות הדיקור עם טיפול המיועד לנפש ואט אט שיכללו את השיטה. מקור שמה של השיטה הוא בצמד מילים יפניות. שי שפירושו אגודל או אצבע ואצו שפירושו לחץ. כלומר שיטת טיפול בה בעזרת לחץ האצבעות על תבנית של נקודות דיקור, ניתן להשיב את כוחות הריפוי של הגוף על ידי שחרור מסלולי האנרגיה (הצי) במרידיאנים השונים. 
השיטה זכתה להכרה לאומית ביפן בשנת 1919. המטפל טוקוגירו נמיקושי הפך את השיאצו לשיטת ריפוי פופולרית בזכות ספרו עשה זאת בעצמך – 3 דקות שיאצו, שמשפט המפתח בו היה כל מה שעליך לעשות זה ללחוץ. הופעותיו הרבות בטלוויזיה הביאו את הבשורה לעולם המערבי. 
משכלל השיאצו והאדם שנתן לשיטה את העומק הקליני היה מאסטר מסונגה. תחת הדרכתו של דר קטו (פסיכיאטר יפני נודע) הוא ביסס את השיטה סביב ארבעה עיקרים:
1. 12 המרידיאנים העוברים בכל הגוף.
2. שיטת האבחון הייחודית לשיאצו (לחיצות באזור הבטן).
3. שימוש בברכיים ובמרפקים בנוסף לאגודלים לביצוע הלחיצות.
4. קביעת עקרונות הלחץ המבוקר (לחץ המופק באמצעות הברכיים והמרפקים המאפשר לאגודלים להפעיל לחץ מבוקר על המרידיאנים).
השיאצו בן ימינו הוא שילוב של טכניקות רבות הכולל: לחיצות, תפיסות, נענועים, ליטופים, הרמות, צביטות, סיבובים ובכמה מקרים אף הליכה על גבו של המטופל.

מהו שיאצו?

שיאצו היא שיטת טיפול ידנית בטוחה ויעילה. האבחון מתבצע על-ידי סידרת לחיצות קלות באזור הבטן וכולל שיחה עם המטופל. 
כאשר מטרת הטיפול היא שחרור ממתחים ולחצים ושיפור זרימת האנרגיה בגוף (טיפול כוללני), מתבצע הטיפול על-ידי סידרת לחיצות של אגודלי המטפל בתבנית מוכרת של נקודות לחיצה בכל חלקי הגוף. כאשר מטרת הטיפול היא מוגדרת, הלחיצות הן מקומיות ומתמקדות בבעיה הספציפית.

למי יכול שיאצו להועיל?

שיאצו היא שיטת טיפול לא פולשנית, המועילה לאנשים בכל הגילאים ובכל המצבים, כולל זקנים, ילדים ונשים הרות. שיאצו היא אומנות האיזון בין האנרגיות ומחזקת את החיוניות. לא צריך להיות חולה כדי להתנסות בתועלת שבטיפול בשיאצו. על-ידי העלאת רמות האנרגיה יבחין המטופל בירידה במתח שמקורו בחרדות ולחצים נפשיים, בהתגברות החיוניות והמרץ, בשיפור היציבה ובזרימה טובה יותר, דבר שיעניק לו תחושת בריאות משופרת.

איך מתבצע טיפול שיאצו?

הטיפול מתבצע כאשר המטופל לבוש בבגדיו, שוכב על מזרון רך על הרצפה  או על מיטת טיפולים מיוחדת או יושב על כיסא טיפולים. אורכו של הטיפול משתנה בהתאם לאופייה של הבעיה ובדרך כלל אינו עובר את השעה. הלחץ מופעל בעזרת אגודלי המטפל על כל נקודות הלחיצה בגוף, פרט למקרים בהם ישנו אבחון ממוקד ואז הטיפול הוא מקומי. אנו מוכנים, לעתים קרובות מדי, להמשיך ולחיות עם הפרעות בריאות, כגון: כאבי ראש, עיכול לקוי, עייפות, מתחים,כאביםדיכאון ועוד. טיפולי שיאצו סדירים יבנו ויחזקו את הגוף ויסייעו לו לרפא את עצמו.

 

 

 

אולי יעניין אותך...

רזברטרול

רזברטרול שמצוי ביין אדום יכול לעזור לחולי סוכרת

תוסף  התזונה רזברטרול כנראה מסייע להגמשת כלי דם נוקשים בחולי סוכרת מסוג 2, כך נמצא …