גברים עם סרטן הערמונית

מחלימות מסרטן השד – כדאי לאכול מוצרי סויה

מזונות שמכילים סויה הם בטוחים, וכנראה גם מועילים, עבור מחלימות מסרטן השד, כך נטען במחקר חדש.

רופאי סרטן שד רבים נזהרים מלהמליץ על מוצרי סויה, כמו חלב סויה, טופו או מיסו לנשים אשר מחלימות מסרטן השד מכיוון שהם מכילים רכיבים צמחיים דמויי אסטרוגן. רוב סרטני השד מומרצים על-ידי אסטרוגן, ולכן קיים סיכון בנטילת תוספת של הורמונים, כמו בטיפול HRT בתסמיני גיל המעבר.

מחקרי סויה הניבו ממצאים סותרים. בצד החיובי, סויה היא מקור טוב של חלבון עם מעט שומן וללא כולסטרול, דבר שהופך אותה לפופולרית בקרב צמחונים, מרזים ואנשים שאינם יכולים לצרוך חלב ומוצריו. נשים באזורים בהם צריכת הסויה גבוהה, כמו באסיה, נוטות להיות בעלות שיעורים מופחתים של סרטן השד. אך נשים אסייתיות שונות בדרכים רבות מנשים במדינות המערב, בעיקר במשקלן, כך שמדענים טוענים שסויה אינה יכולה לקבל את מלוא האשראי לנטייה זו.

מחקרי סויה היו קשים לביצוע בארה"ב, טוענת החוקרת דר' קסיאו או-שו ממרכז הסרטן באוניברסיטת נאשוויל, מכיוון שנשים בארה"ב אוכלות מעט סויה. 28% בלבד של נשים בארה"ב אכלו סויה לפחות פעם בשבוע בשנת 2003.

מסיבה זו ערכה החוקרת את מחקרה בסין בו בחנה כ- 5,000 נשים ששרדו את סרטן השד. הנשים חולקו לארבע קבוצות על בסיס כמות הסויה שצרכו. רמות הצריכה הנמוכות עמדו על כחצי כוס חלב סויה ביום, ורמות הצריכה הגבוהות עמדו על כשלוש כוסות ביום.לאחר 4 שנים, 7.4% מהנשים שהרבו בצריכת סויה מתו בהשוואה ל- 10.3% שמתו בקרב אלו שהמעיטו בצריכת סויה.

במחקר, שהתפרסם בכתב העת האמריקני לרפואה, מצא שקרוב לוודאי שבטוח לנשים ששרדו את סרטן השד ולנשים אחרות לצרוך 1-2 מנות סויה ביום.

פרופסור וולטר ווילט, ראש המחלקה לתזונה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הארוורד אומר: "נשים צריכות להיזהר בנטילת מינונים גבוהים של גניסטין (רכיב דמוי אסטרוגן בסויה) מכיוון שלא הוכחה יעילותו".

מחקרים קודמים אף הראו שגניסטין ממריץ התפתחות תאי סרטן השד בניסויים שנערכו במבחנה במעבדה ובחיות מעבדה.

 

9.12.2009

עוד על סרטן השד  

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …