גברים עם סרטן הערמונית

אספירין מקטין תמותה מסרטן

חוקרים טוענים שאספירין יכול להפחית תמותה מסרטן. נשים שלקו בסרטן שד שנטלו אספירין לפחות פעמיים בשבוע הכפילו את סיכויי הישרדותן מהמחלה.

במחקר נמצא שההגנה המרבית מושגת על-ידי נטילת התרופה במשך 2-5 ימים בשבוע, שמקטינה את הסיכון של תמותה מסרטן ב- 71% ואת הסיכון להתפשטות הסרטן ב- 60%. נטילת אספירין במשך 6-7 ימים בשבוע מקטינה את הסיכון לתמותה ב- 64% אך את הסיכון להתפשטות הסרטן רק ב- 43%. נטילת אספירין פעם בשבוע לא הייתה בעלת השפעה מועילה.

ממצאי מחקר זה שנערך בארה"ב מספקים את ההוכחה המשמעותית ביותר עד עתה לכוחו של משכך הכאבים הזול.

במחקר קודם נטען שאספירין יכול להגן מפני סרטן המעי הגס, אך הממצאים לגבי סוגי סרטן אחרים כמו סרטן שד וסרטן הערמונית היו פחות ברורים. הממצאים הדרמטיים האחרונים הם ממחקר בן 30 שנים שעקב אחר בריאותן של 238,000 אחיות.

החוקרת הראשית, דר' מישל הולמס מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד שבארה"ב אומרת: "זהו המחקר הראשון שמצא שאספירין יכול להפחית באופן משמעותי התפשטות סרטן ומוות ממנו בקרב נשים שטופלו נגד סרטן שד בשלביו המוקדמים. אם ממצאים אלה יאומתו במחקרים קליניים אחרים, נטילת אספירין תוכל להיהפך לכלי פשוט, זול ובטוח יחסית לסייע לנשים עם סרטן שד לחיות יותר חיים בריאים יותר".

מומחים מזהירים שלאספירין יכולות להיות תופעות לוואי חמורות כמו בעיות בקיבה שיכולות להוביל להתפתחות כיבים ואפילו דימום קטלני. בקרב אנשים מסוימים הסיכון רב יותר מהתועלת.

לנשים שאובחנו זה עתה כלוקות בסרטן שד מומלץ שלא ליטול אספירין ב- 12 החודשים הראשונים מכיוון שזה יכול לגרום לתופעות לוואי במהלך טיפולי כימותרפיה או הקרנות.

חוקרים אינם יודעים במדויק איך משפיע אספירין על גידולים סרטניים, אך יכול להיות שהשפעתו היא על-ידי הפחתת הדלקת. במחקר, שהתפרסם בכתב העת לאונקולוגיה קלינית, מסכמת דר' הולמס: "אי אפשר לראות באספירין תחליף לטיפולים המקובלים בסרטן, ויש לזכור שאספירין גורם לתופעות לוואי שליליות לחלק מהמטופלים. ברור שנדרשים מחקרים נוספים כדי לאושש את השפעת אספירין על סרטן שד. לעת עתה, אם אישה שלקתה בסרטן שד והיא נוטלת אספירין, היא יכולה למצוא נחמה בידיעה שהיא עושה דבר מה לסייע במניעת הישנות סרטן שד".

18.2.2010

עוד על סרטן השד

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …