אימון גופני סדיר מרשם מעולה ללב מזדקן

לא מספיק רופאים ממליצים על אימון גופני סדיר לשיקום הלב, כך טוענים באגודת הלב האמריקנית.

אימון גופני סדיר הוא תרופה רבת עוצמה לקשישים עם מחלת לב. פעילות גופנית צריכה להיות רכיב מפתח בטיפול במבוגרים עם מחלת לב שמעוניינים להפחית את התסמינים מהם הם סובלים ורוצים לפתח סיבולת גופנית, כך טוען פרופסור דניאל פורמן, קרדיולוג גריאטרי שישב בראש צוות שניסח גילוי דעת חדש זה.

"רופאים רבים מתמקדים רק בניהול הצד הרפואי של מחלות, כגון: אי-ספיקת לב, התקפי לב, מחלות במסתמי הלב ושבץ, מבלי להתמקד בעזרה ישירה למטופלים שלהם למקסם את תפקודם הגופני" כותב פרופסור פורמן בהודעה לעיתונות של אגודת הלב האמריקנית.

"לאחר התקף לב או אירועים לבביים אחרים, צריך המטופל להתחזק. עצמאותו מחייבת לשמר את היכולת להרים סל עם מצרכים מהמרכול ולשאת אותו למכונית" אומר פרופסור פורמן מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג שבארה"ב.  "שימת דגש על תפקוד גופני היא חלק בסיסי בטיפול שיכול לשפר את איכות החיים של מטופלים קשישים ואת יכולתם לבצע פעולות שגרתיות בחיי יומיום. אף אחד אינו זקן מדי כדי להמשיך לנוע. מטופלים בשנות ה-70, ה-80 ואף יותר בחייהם יכולים לשאוב תועלת רבה מתנועה". ממשיך ואומר פרופסור פורמן.

שיקום לב הוא כלי קריטי למטופלים קשישים, השיקום כולל ייעוץ ואימון גופני שמטרתו לקדם את בריאות הלב, לאפשר שליטה טובה יותר במצבי עקה (סטרס) ולהקל על פרצי דיכאון, אך למרבה הצער, רופאים ממעטים לרשום טיפולי שיקום לב למטופליהם.

"רופאים שמטפלים בחולים בני 70-90 שנים מקפידים הקפדה יתרה בנושאי תרופות והליכים רפואיים, אך אינם נוטים להכיר בחשיבות העצומה של העמדת הקשישים על רגליהם והפעלתם מבחינה גופנית, לזה בדיוק נועדו תוכניות שיקום לב. הליכה יומית והתמודדות עם יותר מטלות בבית יכולים אף הם לעזור. תרגילים לחיזוק שרירים ותרגילי שיווי משקל יכולים לעזור במניעת נפילות. אימוני טאי-צאי ויוגה משלבים בנעימות כוח, שיווי משקל ויכולות אירוביות". מסכם פרופסור פורמן

גילוי הדעת של אגודת הלב האמריקנית מכיל גם הנחיות לרופאי לב איך להעריך רמות של תפקוד גופני בקרב המטופלים.

גילוי הדעת התפרסם בתאריך 23.3.2017  בכתב העת היוקרתי מחזור הדם של אגודת הלב האמריקנית.  

 

אולי יעניין אותך...

זקפה רכה

זקפה רפה – אין אונות – אימפוטנציה גרסת 2021 משל ונמשל

 זקפה רפה  2. זה היה בשלהי שנת 2012 (ב- 26.11.12 ליתר דיוק). בעקבות עוד מבצע …