מוות בעריסה

מוות בעריסה הוא שמה העממי של תסמונת מוות פתאומי של תינוק. מותו הפתאומי והבלתי צפוי של תינוק בריא לכאורה, מוגדר כמוות בעריסה, אם הוא נותר בלתי מוסבר, לאחר חקירה ממצה וניתוח שלאחר המוות.

מהם הגורמים למוות בעריסה?

לא ידוע מדוע תינוק, הנראה בריא, מת לפתע באופן כה בלתי צפוי. מדי שנה צצות תיאוריות חדשות המנסות להסביר את הסיבות למוות בעריסה, אך, נכון להיום, אף השערה לא סיפקה מענה נאות שיאפשר למנוע מקרי מוות טרגיים אלה.

אחת ההשערות גורסת כי תינוקות שמתו לפתע בשנתם, נולדו עם מום במוח, באזור המפקח על נשימה סדירה, על קצב הלב, על שמירת חום גוף יציב ועל יקיצה משינה. החוקרים משערים כי מום מסוג זה עלול להיגרם מחשיפה של האם, בעת ההריון, לחומרים רעילים, או כתוצאה ממחסור ברכיבים מסוימים בעת ההריון, כמו מחסור בחמצן.

מה ידוע מהמחקרים המדעיים על מוות בעריסה?

מן המחקרים, שנערכו בכל רחבי העולם, עולה כי הסבירות הגבוהה ביותר למוות בעריסה היא בין גיל חודשיים לגיל 4 חודשים. התינוקות נראים בריאים או שזה עתה החלימו מהצטננות. כשעורכים השוואה בין תינוקות שמתו בעריסה לבין תינוקות שמתו מסיבה אחרת מתבררים שני גורמי מפתח. תינוקות המועדים יותר למוות בעריסה הם אלה הישנים על הבטן או על הצד, ואלה שאימותיהם עישנו בעת ההריון.

במחקרים שנערכו בארצות שונות בעולם ניצפתה ירידה דרמטית בשיעור מקרי מוות בעריסה בעקבות המנעות מלהשכיב את התינוקות על הבטן בעת השינה. כתוצאה מן המחקרים פורסמה שורה של המלצות:

  • להשכיב את התינוק לישון על גבו על מצע קשה ושטוח.
  • ליצור סביבה נקיה מעישון לפני ואחרי הלידה.
  • לוודא שאין בעריסתו של התינוק כריות רכות או מגנים דמויי כריות.
  • להשתדל להניק את התינוק בחלב אם.

האם ניתן למנוע מוות בעריסה?

לצערנו, אין כיום כל דרך לחזות מי מן התינוקות מועד למוות בעריסה, אך יש מספר פעולות שההורים יכולים לנקוט בכדי לצמצם את הסיכון ולהעניק לתינוקם את הסיכוי הטוב ביותר לגדול ולהתפתח.
שינה על הגב. השכבת התינוק לישון על גבו היא הצעד החשוב ביותר שהורים יכולים לנקוט בכדי להקטין את הסיכון למוות בעריסה. אם התינוק נרדם על הבטן, יש להופכו בעדינות אל הגב. הפיכת תנוחת התינוק מן הבטן אל הגב הפחיתה את שיעור מקרי המוות בעריסה ביותר מ- 50%.
יצוע. על ההורים לוודא כי תינוקם ישן על מזרון מוצק ושטוח העומד בתקני הבטיחות. יש להימנע משימוש באביזרי מיטה רכים ובלתי מקובעים. רצוי שלא להשתמש בכריות או בצמר או במצעים רכים מתחת לגופו של התינוק. כדאי לשקול שימוש בבגדי שינה כתחליף לשמיכה. אם משתמשים בשמיכה, יש לכרוך את חלקה המכסה את רגלי התינוק סביב למזרון ולוודא כי השמיכה מכסה את התינוק רק עד חזהו. כיסוי התינוק באופן שכזה מקטין את הסיכוי כי התינוק יזחל אל מתחת לשמיכה ופניו יתכסו בה.
כיסוי ראש. יש לוודא כי ראשו של התינוק נותר בלתי מכוסה במהלך השינה. תינוקות נמצאים בסיכון מוגבר למוות בעריסה אם ראשם מכוסה. יש להימנע מכיסוי ראש התינוק בשמיכה או כיסוי אחר כדי להגן עליו מפני השמש או מפני רעש. כלי מיטה שאינם מקובעים כשורה עלולים להיכרך סביב פניו של התינוק ולחסום את פיו ואפו, דבר שעלול לגרום לו לשאוף אוויר מעופש.
שינה בצוותא. מעבר למפגעים, האורבים לתינוק, בדמות כריות ושמיכות במיטה המשפחתית, ישנם סיכונים נוספים בשינה משותפת במיטת ההורים שעלולים לקרות כתוצאה מהרגלי שינה בלתי נשלטים של ההורים מחמת עייפות, שתיית אלכוהול או שימוש בסמים. ההורים עלולים לרמוס או להחניק את תינוקם בהיסח הדעת. במחקרים נמצא כי שינה משותפת במיטת ההורים אינה מספקת הגנה מפני מוות בעריסה, אך שינה של התינוק בעריסתו שלו, בסמוך למיטת ההורים עשויה לסייע בהיענות מהירה לצרכיו של התינוק, כגון: הנקה בחלב אם.
עישון. נשים המעשנות בעת ההריון מגדילות את הסיכון למוות בעריסה פי 3. חשיפה לעישון סביל לאחר הלידה מגדילה את הסיכון למוות בעריסה פי 2. על ההורים לשמור את תינוקם בסביבה חופשית מעישון. במחקרים נמצא כי ככל שגדל מספר המעשנים בבית ומספר הסיגריות שמעשנים וזמן החשיפה של התינוק לעשן הסיגריות, כך גדל הסיכון למוות בעריסה. רכיבים המצויים בעשן הסיגריות פוגמים בהתפתחות ריאותיו של התינוק ומערכת העצבים המרכזית שלו, ופוגעים ביכולתו להקיץ משנתו.
טמפרטורת החדר. יש לשמור שחדרו של התינוק יהיה חמים, אך לא חם מדי. תינוק שחדרו מחומם יתר על המידה נוטה לשקוע בשינה עמוקה המקשה על יקיצתו בעת הצורך. דרגת החום בחדרו של התינוק צריכה להיות נוחה להוריו שלא ישגו בהלבשת יתר של תינוקם.
השגחה בעת ההריון. השגחה נאותה בעת ה
הריון הכוללת תזונה נאותה, הימנעות מאלכוהול, סמים ועישון, ובדיקות רפואיות סדירות עשויה לסייע במניעת הופעת מומים בעובר שיגבירו את הסיכון למוות בעריסה.

שאלות ותשובות נפוצות על מוות בעריסה

האם ישנם תינוקות המועדים יותר למוות בעריסה?
למרבה הצער, כן. קבוצות התינוקות הבאות נמצאות בסיכון גבוה:

  • תינוקות לאימהות שהיו בנות פחות מ- 20 בעת הריונן הראשון.
  • תינוקות לאימהות שלא טופלו כהלכה בעת ההריון.
  • תינוקות שנולדו לאימהות שהמרווח בין ההריונות שלהן היה קצר מדי.
  • תינוקות שנולדו טרם זמנם או שנולדו במשקל גוף נמוך.
  • תינוקות שנולדו לנשים שעישנו בעת ההריון או אחריו.
  • תינוקות שהושכבו לישון על הבטן.

האם שינה על הצד יעילה להקטנת הסיכון למוות בעריסה?
עד לשנת 1996 ההמלצה להקטנת הסיכון למוות בעריסה כללה גם שינה על הצד. בעקבות מחקרים שנערכו שונתה ההמלצה. ההמלצה המקובלת כיום היא ששינה על הגב היא התנוחה הבטוחה ביותר להקטנת הסיכון למוות בעריסה. הסיבה לכך היא שתינוקות המושכבים על צידם נוטים יותר להתהפך לבטן.

האם אין סכנה לחנק, בעקבות פליטת מזון או הקאה, בעת שינה על הגב?
הורים רבים משכיבים את תינוקותיהם לישון על הבטן בכוונה למנוע מהם להיחנק בעת פליטת מזון או הקאה במשך השינה. אך מחקרים שנערכו במדינות בהן הועברו התינוקות משינה על הבטן לשינה על הגב, לא מצאו ראיות להתגברות מקרי חנק, בעיות נשימה ודלקות ריאות.

האם ישנם תינוקות שאין להשכיבם לישון על הגב?
בכמה מקרים עשוי הרופא להמליץ כי התינוק יושכב לישון על הבטן, בעיקר אם התינוק לוקה בבעיות בשוער הקיבה (השסתום בין הושט לבין הקיבה) או בבעיות בדרכי הנשימה ההופכים אותם למועדים יותר לחנק או בעיות נשימה בעת שכיבה על הגב. אם אין ההורים בטוחים מהי תנוחת השינה הטובה ביותר לתינוקם, טוב יעשו אם יפנו לקבלת עצתו של רופא הילדים.

האם שינה על הגב גורמת 
לראש שטוח?
קיימת השערה כי שכיחות הופעת אתרים שטוחים בראש עלולה להתגבר כתוצאה משינה על הגב. זהו כמעט תמיד מצב שפירי שיעלם תוך מספר חודשים כאשר התינוק יתחיל לשבת. ניתן למנוע הופעת אתרים שטוחים בראש על-ידי שינוי תנוחת הראש מצד לצד במחזורים שבועיים.


האם אסור בתכלית האיסור להשכיב תינוק על הבטן?
נהפוך הוא. פרקי זמן מסוימים של שכיבה על הבטן, כאשר התינוק ער ונמצא בהשגחה, הם מומלצים וחיוניים 
להתפתחות התנועתית של התינוק. חשוב לדעת ששכיבה ממושכת על הגב הופכת את התינוק לנוקשה, חסר מנוחה ובכיין, ועלולה לשבש את התפתחותו התנועתית.

מה לעשות אם התינוק בוכה ואינו ישן על הגב?
העדפות תנוחתיות הן התנהגות נלמדת בקרב תינוקות מיום הלידה ועד לגיל 4 חודשים. אם מניחים את התינוקות על גבם למשך יום, רובם יתרגלו לתנוחת השינה על הגב.

האם מוצץ יכול לסייע בהקטנת הסיכון למוות בעריסה?
מניתוח של מספר מחקרים עולה כי שימוש במוצץ בעת השינה מקטין באופן משמעותי את הסיכון למוות בעריסה. למרות הממצא הברור לטובת שימוש במוצץ, לא ממהרים להפוך את השימוש בו להמלצה גורפת בגלל סיכון אפשרי 
לדלקות אוזניים וזיהומים אחרים. בכדי ליהנות מכל העולמות ממליצים חלק מן המומחים על שימוש במוצץ תוך הקפדה מרבית על ניקיונו.

עדכון אחרון – 26/7/2010

 

אולי יעניין אותך...

עיכוב התפתחותי אצל תינוקות וילדים

גורמים שונים יכולים להיות הסיבה של עיכוב התפתחותי אצל תינוקות. מקורם של גורמים אלה של …