הפרייה חוץ גופית – עקה רגשית אינה מחבלת בה

עקה רגשית אינה מפחיתה את הסיכוי להרות באמצעות הפרייה חוץ גופית (IVF) או טיפולי פוריות אחרים, כך טוענים מדענים.

15% מהאנשים בגיל הפריון סובלים מעקרות ורבים מהם פונים לקבלת עזרה רפואית כדי לזכות בתינוק. עקה ומתח נפשי מתוארים, לעיתים תכופות, כגורמים שיכולים להפחית את סיכויי ההצלחה של הפרייה חוץ גופית, אך המחקר הנוכחי מצביע על כך שלא סביר שזהו המקרה.

מדענים במכון למחקרי פוריות בקרדיף שבבריטניה, בראשות פרופסור ג'קי בווין, בחנו ממצאים של 14 מחקרים קודמים בהם נטלו חלק 3,500 נשים שעברו טיפולי פוריות. החוקרים מצאו שנשים שחוו חרדה או עקה לפני שעברו את הטיפול היו מועדות להרות בשיעור שלא פחת משיעור ההריונות בקרב נשים שלא חוו חרדה או עקה.

במחקר, שהתפרסם בכתב העת הבריטי לרפואה, טוענים עורכי המחקר: "ממצאינו יכולים להראות לנשים שמועקה נפשית שנגרמת בגלל בעיות פוריות או בגלל אירועי חיים אחרים שקיימת בעת קבלת טיפולי פוריות אינה מחבלת בסיכוי שלהן להרות".

מעמותת העקרות הבריטית נמסר בתגובה: "על אף הממצאים אין להתעלם מעקה נפשית. אפשר אומנם שעקה אינה פוגעת בהצלחת הטיפול, אך אסור להתעלם מהצורך של המטופלות לקבל תמיכה והבנה. מרפאות הפוריות צריכות לעשות כל מאמץ לדאוג למטופלות לא רק לשם הצלחת הטיפול אלא גם לתמוך בצרכים הנפשיים והמעשיים של המטופלות".

25.2.2011

עוד על פוריות האישה

עוד על חרדה